Quantcast
Channel: InRybar.cz
Viewing all 5897 articles
Browse latest View live

ZÁKAZ BIVAKOVÁNÍ: Na Křetínce se nakonec bivakovat nesmí! Rybáři svůj boj vzdali

$
0
0

Rybáři prohráli. V jejich protestu proti zákazu bivakování na Křetínce nepomohla ani petice se stovkami podpisů. Problémem je i to, že se za rybáře nikdo nepostavil, nikde nenašli zastání. Třeba ombudsmanka řekla, že omezení platí pro všechny, takže není diskriminační. Rybáři tak u nikoho nenašli oporu. A proto svůj boj se zákazem vzdávají. Křetínka tak zůstane bez bivaků…

Tip: Luxusní nástrahy na kapry za pár korun!

Rybáři považuji zákaz bivakování na Křetínce za nesmyslný. Jenže s tím nic nenadělají. Na Křetínce se tak objevují především místní rybáři. Ti, kteří to sem mají zdaleka, přestali dojíždět. Při zhoršení počasí se totiž rybáři nemají kam schovat.

Rybáři upozorňují na to, že toto jejich vytlačování ze svazových vod nahrává majitelům soukromých rybníků. Rybáři, kteří chtějí strávit u vody delší dobu, už na některé svazové revíry s bivaky nemohou. A proto mají jedinou možnost – právě soukromé vody. A to se nelíbí některým funkcionářům jednotlivých místních organizací, protože se bojí, že přijdou o členy. A pochopitelně i o peníze.

Tip: Luxusní nástrahy na kapry za pár korun!

Zákaz bivakování na Křetínce přijaly okolní obce, které na březích přehrady leží. Zákaz se netýká pouze bivakování, ale i rozdělávání ohňů nebo parkování aut mimo vymezená místa. A radnice si nová omezení pochvalují. Podle nich to je nejlepší zbraň proti nepořádku u vody. Z vyjádření radnic tak vyplývá, že obce bivakování povolovat nebudou. Křetínka tak zůstane především místním rybářům…

Redakce InRybar.cz


ŽIVÁ NÁVNADA: Jak vyrobit kvalitní krmení z červů a žížal? Je to jednoduché!

$
0
0

Žížaly a červi jsou neodmyslitelnou součástí rybářského světa. Vždyť tyto nástrahy znali už naši dědové. Ale žížaly a červy nemusíme používat pouze na háček. Ne! Tyto živé složky jsou perfektní i do krmení. Proto se rozhodně nebojte žížaly a červy přidávat i do vaší návnady. Získáte tím mnoho skvělých příležitostí pro parádní lov. A hlavně! Červy a žížaly miluje celá škála rybích druhů – od kaprů po malou bílou rybu…

Hned na začátku si musíme povědět, že v tomto článku se budeme zaobírat především žížalami a červy v krmení. Pravda, možností je více – například patentky. Ale těmi se dneska nebudeme zabývat. V tomto článku si ukážeme, jak připravit krmení s pomocí levných a snadno dostupných živých složek, tedy především z červů a žížal. Právě tyto dvě živé složky jsou k dostání snad úplně všude a stojí jen pár korun.

 

Žížaly a červi v krmení: Nejlepší cesta k rybářskému úspěchu

Proč by vlastně rybáři měli používat žížaly a červy do krmení? Těch důvodů je hned několik. Tím prvním je, že žížaly a červi perfektně „oživí“ naše krmení. Jen si to představte. Když do krmení přidáme kelímek červů, pak po vhození návnady do vody začnou tito drobní tvorečkové vylézat z krmné směsi. A začnou sami od sebe vytvářet perfektní krmný koberec, který zláká nejednu rybu z okolí. Tato taktika je léty osvědčená, ale pořád perfektně funguje.

Tip: Rybí moučky za pár korun! A nyní ve slevě!

cervi_krmeni

Další obrovskou předností je pach živočišné složky krmení. Například žížaly a červi obsahují velice atraktivní tekutiny, které se po vhození do vodního prostředí začnou uvolňovat. Pro zesílení pachu krmení doporučuji dvě možnosti.

První možností je použít kukly červů. Jednoduše vezmeme zakuklené červy a rozmačkáme je v krmení. Tím tak spolehlivě dostaneme velice atraktivní složku přímo do návnady. A další možností jsou hnojáci. Nemyslím tím klasické žížaly, ale pravé hnojáky se specifickou žlutou tekutinou v jejich těle. Hnojáky jednoduše nasekáme a přihodíme do krmení. A zase. Pro ryby chutná a lákává, žlutá tekutina se dostane přímo do krmení. To přece chceme!

plotice_cervi

Proč se v tomto případě vlastně bavíme hlavně o kuklách a hnojácích? No, je to jednoduché! Kukly červů a hnojáci obsahují velice koncentrované tekutiny, které jsou bohaté na atraktivní látky. A právě díky nim získáme naprosto luxusní trumf pro naše krmení. Opravdu, tyhle dvě možnosti určitě vyzkoušejte. Překvapí vás, jak to perfektně funguje.

 

Jak snadno připravit krmení s živou návnadou?

Postup výroby není nijak složitý. Naopak, je až nesmírně jednoduchý. Jednoduše si do kbelíku vysypeme základní krmnou směs, kterou rozmícháme. A teď stačí přidat živou složku, tedy červy nebo žížaly.

Tip: Rybí moučky za pár korun! A nyní ve slevě!

hnojak

Červy sypeme do krmení vcelku, anebo v podobě rozmačkaných kukel. V krmení rozmačkáváme pouze kukly, živé červy ne. Proč taky? Živí červi se spolehlivě pohybují nějakou chvíli i pod vodou, takže vytvářejí onen již zmíněný krmný koberec. Takže rozmačkání živých červů do krmení je zbytečné, jednoduše by jich byla škoda. Ještě kratičká zmínka ohledně barvy červů. Hodně lidí se mě ptá, zdali má barva červů nějaký význam. Pokud je přidávám do krmení, pak si myslím, že barva červů nehraje roli. Důležité je, že se na dně pohybují, a ne to, jak na něm vypadají. Možná by ale jiný rybář řekl něco jiného – je to věc názoru.

kapr

A teď k žížalám, protože u žížal to je jiné. Žížaly do krmení nepřidáváme v celku. Tedy přesněji řečeno, do krmení můžeme přidávat žížaly vcelku, pokud jsou drobné. Klasickým příkladem jsou jarní vycházky, kdy do krmení přidáváme tenounké a drobné dendrobeny. Pokud ale rybářská sezóna pokročí, tak do krmení větší žížaly nepřidáváme. Jak je tedy vhodně upravit? Stačí je nasekat na menší kousky. Například rousnice nebo větší dendrobeny. U hnojáků považuji jejich rozsekání do krmení za žádoucí. Protože jak jsme si řekli již výše, tak právě hnojáci obsahují onu atraktivní žlutou tekutinu, která musí jít přímo do krmení.

 

Posílení účinku žížal a červů v krmení

Červi a žížaly jsou živé složky krmení. Na první pohled by se zdálo, že právě tyto složky už rybář nemůže nijak více zatraktivnit. Ale to je omyl! Pokud víme, že do krmení budeme přidávat žížaly a červy, pak si přichystáme nějakou rybí moučku. Právě rybí moučka ještě více zintenzivní pach celého krmení. Takže v reálu to vypadá následovně: Intenzivně páchnoucí krmení po rybině přiláká z větší dálky rybu, která při příjezdu na krmné místo narazí i na živočišnou pochutinu v podobě žížal a červů. A v ten moment vám zaručuji, že přijde záběr. Chutnější a výživnější krmení pro ryby totiž už snad ani nemůžeme připravit.

csl-potrava

Nemusíme spoléhat pouze na rybí moučky. Existuje i další varianta. Co třeba rybí olej? Ano, i ten můžeme použít! Stačí, když vezmeme živou návnadu a zalijeme ji rybím olejem. Pak necháme nějakou dobu rybí olej působit. Tím pádem se tekutá složka obalí na živou nástrahu, na které vytvoří hustý film atraktivní tekutiny. Takže účinek je ještě větší. Pro zatraktivnění živé návnady nepotřebujeme žádné předražené výrobky s hezoučkými obaly od kaprařských firem. Pokud se podíváme v rybářských potřebách pozorněji, jistojistě nalezneme i oleje od méně známých výrobců, kteří stojí cenově s nohama na zemi.

 

Hlavní trumf: Živá návnada udrží ryby na lovném místě!

Pořád jsme si ale neřekli, proč je živá návnada v krmení tak dobrá. Trochu jsme si to nastínili už výše. Základní krmná směs je především lákadlo pro ryby. Díky jemným částečkám se ryby přijedou na lovné místo podívat. Ale aby byl lov úspěšný, pak je zapotřebí je přinutit ke sbírání potravy. A právě k tomu máme živou složku krmení. Pokud totiž ryba narazí na koberec chutných červů nebo kousků žížal, pak jistě zahájí intenzivní „vysávání dna“. A přesně to potřebujeme.

Tip: Rybí moučky za pár korun! A nyní ve slevě!

perlin

Na závěr mi dovolte, abych vám všem popřál co nejvíce rybářských zážitků u vody. A živou návnadu rozhodně nenechávejte doma, protože opravdu funguje!

Autor: Viktor Krus

Souboj s gigantickou štikou na jemné vybavení! Tohle je sen každého rybáře!

$
0
0

Nádherný zážitek prožil jeden rybář, který se s muškařským vybavením vydal na svou oblíbenou vodu. Natrefil totiž na stanoviště, kde pobývala obrovská štika. A zuřivý dravec zaútočil na jeho umělou nástrahu! Začalo tak neskutečné eldorádo, které by chtěl prožít každý rybář. Naštěstí, tento luxusní souboj s obrovskou štikou, která vyskakovala vysoce nad hladinu, rybář natočil na video. Podívejte se na nádherný souboj s obrovskou štikou…

Rybář doplul ke změti vodních rostlin, které sahaly až k hladině. Rozhodl se, že právě zde nahodí svou umělou nástrahu. Plesk! Ta dopadla přímo do vodních rostlin. Rybář jen párkrát popotáhl a najednou přišel tvrdý záběr! Obrovský vír se roztřískl na hladině. Je tam! Tohle bude obrovská ryba! Souboj mezi rybářem a obrovskou štikou začíná!

Tip: MEGAVÝPRODEJ! Přívlačové pruty s obrovskými slevami!

Tip: MEGAVÝPRODEJ! Přívlačové pruty s obrovskými slevami!

Obrovská štika se snažila zbavit nejrůznějšími způsoby zaseknutého háčku. Nádherné bylo, že se celá ukazovala nad hladinou. Luxusní výskoky plné nespoutané síly, kdy ryba zuřivě třepala hlavou, byly chutným kořením tohoto tvrdého souboje. Přesto, ani tohle nebylo štice nic platné. Nakonec nad rybářem prohrála…

Ten ale štiku po nafilmování pustil zase zpátky. Rybář tak rybě projevil tím nejlepším způsobem svou úctu. A tak by to mělo vypadat i na našich vodách…

Redakce InRybar.cz

Zajímavosti z rybářského trhu #17: Plastické olovo KRYSTON. Mistrovské dílo anglických specialistů

$
0
0

Angličtí specialisté z firmy KRYSTON jsou neodmyslitelně spjati především s výrobou luxusních šňůrek na kapry. Jejich vynikající pověst je velice dobře známá po celém světě. Jenže to není všechno! Firma KRYSTON vyvinula i řadu dalších produktů, které stojí za zmínku. Jedním z nich jsou perfektní plastická olova. Dneska si představíme KRYSTON Heavy Metal Brown, což je jedno z vůbec nejlepších plastických olov na rybářském trhu.

Určitě to znáte. Při lovu kaprů si jistojistě každý z vás již položil onu otázku: „Jak ještě více vylepšit svůj návazec, aby byl při lovu velkých kaprů úspěšný?“. No, odpověď nemusí být nijak komplikovaná. Co takhle vyzkoušet geniální plastické olovo KRYSTON Heavy Metal Brown? Jedná se o perfektní výrobek, který vám pomůže ještě více vylepšit váš návazec pro lov kaprů. Pojďme si tento skvělý produkt od anglických specialistů blíže představit…

 

plasticke_olovo_na_kapryKRYSTON Heavy Metal Brown

Cena: 219 korun

Výrobek je dostupný na InFish.cz

Geniální, revoluční, praktické, ale přitom cenově velice dostupné. KRYSTON Heavy Metal Brown je unikátní model plastického olova, jež je vyrobeno s pomocí nejmodernějších výrobních postupů. Jedná se o speciální plastický tmel, který je naprosto snadno tvarovatelný. Obrovská pružnost a soudržnost tohoto plastického olova vás překvapí. Díky plastickému olovu KRYSTON Heavy Metal Brown tak můžete vytvářet perfektní zátěže na svých návazcích. Rychle a jednoduše! Plastické olovo KRYSTON Heavy Metal Brown se velice často používá například pro vyvážení návazců s plovoucím boilies.

Podívejte se na plastické olovo KRYSTON Heavy Metal Brown na videu. O tomto produktu se rozhovořili kapraři z italské odnože anglické společnosti KRYSTON.

Složení tohoto plastického olova z něj dělá nejtěžší plastické olovo na trhu, což je spolehlivým faktorem pro kvalitní vytváření těch nejlepších návazců pro lov kapitálních kaprů. Extra „tíhu“ plastického olova zajišťují mikročástice wolframu. Právě díky nim má plastické olovo KRYSTON Heavy Metal Brown tyto parádní vlastnosti. Prvotřídní vlastnosti tohoto plastického olova oceníte i z toho důvodu, že jej při lovu kaprů nemusíte používat mnoho. Takže vám celé balení KRYSTON Heavy Metal Brown vydrží podstatně delší dobu. Z toho vyplývá, že výrazně ušetříte. A navíc, plastické olovo od firmy KRYSTON je znovu použitelné, což znamená, že jej po lovu nemusíte sundávat z návazce.

Plastické olovo KRYSTON Heavy Metal Brown je opravdu perfektní pomůckou. Proto jej používají i ti nejlepší kapraři z celého světa. Jedná se o luxusní věc, se kterou můžete připravit ještě lepší a účinnější návazce na kapitální kapry. K úspěchu napomůže i nenápadná barva plastického olova KRYSTON Heavy Metal Brown. Kapr toto olovo jednoduše na dně revíru neuvidí. Což je zase další obrovskou výhodou.

Plastické olovo KRYSTON Heavy Metal Brown je k dostání za velice příznivou cenu. Balení tohoto olova na návazce seženete již za 219 korun. Výrobek je dostupný na InFish.cz.

Redakce InRybar.cz

Zuřivé štiky: Hejno štik pronásleduje nebohou rybičku!? Jeden dravec pak brutálně zaútočí!

$
0
0

Neskutečná podívaná. Přesně to uvidíte na videu, které jsme pro vás na rybářském internetu našli. Videozáznamů, na kterých jdou vidět útoky štik, je spousta. Ale celé hejno štik je velice zajímavá a netradiční situace. A přesně to uvidíte na přiloženém videu v našem textu. Nastraženou rybičku totiž v tomto případě sleduje hned několik štik. A jak to dopadne? No, přece útokem na kořist!

Nastražená rybička se pomalu pohybuje nad „kobercem“ potopených travin. Tady musí být štika! A je! Jenže ne jenom jedna! K pomalu se pohybující rybičce nakonec připlavou hned tři štiky, které ji zvídavě okukují. Neuvěřitelné! V rybářských kruzích se právem traduje, že štika je samotář. Proto je tato situace tolik zvláštní.

MEGAVÝPRODEJ: Obrovské slevy na přívlačové pruty! 

Zubaté hejno štik chvíli pronásleduje nebohou rybičku. Přesto, dlouhé sledování možné kořisti nakonec vydrží jediná štika. Ta rybičku dlouhou dobu pozoruje. Prohlíží si ji ze všech stran. A trpělivě čeká. Pak se něco stane! Nějaká maličkost, nějaký detail. A přijde útok! Tvrdý, nekompromisní. Přesně takový, jaký mají štiky ve zvyku. Toto video je opravdu úchvatné…

Redakce InRybar.cz

NEUVĚŘITELNÉ: Rybáři při kontrole nechali na břehu vybavení za několik tisíc korun. A utekli!

$
0
0

Poměrně neobvyklá situace se stala při kontrole porybných a policistů na březích Novomlýnských nádrží. Když rybáři zjistili, že se blíží kontrola, tak nechali své drahé vybavení na místě a jednoduše utekli. Sami policisté a porybní přiznávají, že jde opravdu o neobvyklou situaci. S takovým případem se jednoduše ještě nesetkali…

Tip: Levné nástrahy na kapry, které perfektně fungují!

Osm prutů, čtyři stojany a jeden podběrák. To našli porybní a policisté na břehu, když před nimi nezodpovědní rybáři utekli. Rybáři utekli proto, že chytali mimo stanovenou dobu, kterou určují rybářská pravidla. Takže kdyby je porybní a policisté dopadli, přišli by o povolenky. Zdá se ale, že povolenky měly pro rybáře větší cenu než drahé vybavení na rybaření.

Sama policejní mluvčí mikulovských policistů břeclavským novinám řekla, že tato situace je opravdu zvláštní. Podle policejní mluvčí se tito prchající rybáři chovali opravdu nečekaně. Kontrolující hlídky porybných a policistů se pohybovaly na revírech Dyje 5 a Dyje 7, což jsou dvě vodní plochy Novomlýnských nádrží. A právě tyto revíry jsou intenzivními kontrolami opravdu vyhlášené. Takže se dá očekávat, že porybní a policisté se budou na těchto vodách vyskytovat i nadále.

Tip: Levné nástrahy na kapry, které perfektně fungují!

A není se čemu divit. Při této kontrole, kdy porybní a policisté narazili na osamocené pruty a stojany, zjistili dohromady 10 přestupků. K čemuž se vyjádřila i mluvčí mikulovských policistů: „Opět vyšlo najevo, že někteří vyznavači rybolovu nerespektují zákon.“ Tudíž, z tohoto vyjádření je téměř jisté, že kontroly porybných a policistů nebudou na revírech Dyje 5 a 7 polevovat. A to je dobře…

Redakce InRybar.cz

KRMENÍ DIVOKÉ ŠTIKY: Luxusní video! Nádherná rybářka krmí divokou štiku přímo z ruky

$
0
0

Štiky jsou nádherné ryby. Elegantní dravci s nespoutaným charakterem, které milují statisíce rybářů po celém světě. Štika je prostě královna našich vod. Na jednu takovou nádhernou štiku narazila i známá rybářka Babs Kijewski. A rozhodla se, že se ji pokusí nakrmit přímo z ruky. Podívejte se, jak tohle dopadne…

Babs Kijewski přišla na molo, u kterého očekávala, že bude štika. Co se takhle pokusit ji nakrmit? Ale čím? Babs Kijewski vzala do ruky žížalu a chvíli s ní pohybovala na hladině. Jemný pohyb na vodě najednou přilákal dravce. Bum! A štika skutečně sebrala žížalu přímo z ruky krásné rybářky. Panečku, tak to je zážitek!

MEGAVÝPRODEJ: Přívlačové pruty s obrovskou slevou! A s navijákem ZDARMA!

MEGAVÝPRODEJ: Přívlačové pruty s obrovskou slevou! A s navijákem ZDARMA!

Naprosto luxusní je pak záběr, který kameraman udělá pod vodou. Na něm je vidět, jak žížala visí zpod hladiny. A najednou se blízko chutné žížaly zjeví stín divokého dravce. Ryba chvíli na žížalu, kterou drží Babs Kijewski, kouká. Pak stačí ještě jeden pohyb a najednou to přijde. Štika se k žížale přiblíží a schlamstne ji!

 

Babs Kijewski: Německá rybářská hvězda, která miluje dravce

Babs Kijewski je v Německu velice populární rybářkou. Rodačka z Berlína jezdí za rybami nejen po Německu, ale i po nejrůznějších koutech světa. V současnosti Babs Kijewski žije v Kolíně nad Rýnem, takže domácí vodou této rybářské „star“ je nyní Rýn. Srdečními rybami Babs Kijewski jsou dravci, tedy okouni, štiky, candáti nebo sumci…

Více o Babs kijewski zjistíte na jejích webových stránkách

Redakce InRybar.cz

Jak se stát rybářem? Středočeští rybáři připravili skvělý projekt, který láká děti k vodě

$
0
0

Středočeští rybáři patří mezi velice hlasité kritiky ČRS, který se rozhodl rozdávat dětem jejich první povolenky k lovu ryb zdarma. ČRS se tímto způsobem snaží posílit řady mladých rybářů, jejichž počty nejsou nijak ohromující. Jenže. Ze středu Čech zní hned několik argumentů, které jednoduše stojí za tím, že se tamní rybáři akce „první povolenka pro děti zdarma“ nezúčastnili. Takže středočeští rybáři se rozhodli pracovat s mládeží jinak. Pravda, jejich snaha vypadá mnohem pracněji, ale už jsou k vidění první výsledky.

Pokus o navázání vztahu k přírodě, poznávání „obyvatel“ vodního prostředí, ale také pochopení toho, jak například funguje rybářské vybavení. To všechno, a mnoho dalšího, se snaží středočeští rybáři představit dětem v projektu Ve vodě nežijí jen vodníci…

V kostce. Jedná se o projekt, který má za cíl dostat více dětí k rybaření. Ale! Je zapotřebí si přiznat to, že tohle je nadlidský úkol snad ve všech sportovních odvětvích. Děti totiž mají kolem sebe jednoduše moc lákadel, zejména pak z virtuálního světa. I přesto si ale rybáři ze středních Čech řekli, že se do tohoto náročného projektu pustí s plnou vervou. A taky že pustili…

deti_rybarsky_krouzek

To, proč se středočeští rybáři rozhodli jít touto komplikovanější cestou, vysvětluje předseda středočeského ČRS Dušan Hýbner, který je pod tímto projektem výrazně podepsaný: „Pokud něčemu opravdu věřím, jdu za tím a je mi jedno, kolik to dá práce. A tohle je ten případ. Když jsme nad tím přemýšleli, tak jsme si řekli jednu základní věc – dokud dětem nedáme u vody prut do ruky, nepředstaví si, co je rybařina.“ A přesně na téhle myšlence projekt Ve vodě nežijí jen vodníci stojí.

 

Ve vodě nežijí jen vodníci: Geniální způsob, jak dostat malé rybáře k vodě

deti_rybareniSvůj zajímavý projekt se středočeští rybáři rozhodli dětem prezentovat přímo v „centru dění“ – tedy především ve školách a školkách. A zdá se, že povídání o rybářství, o ochraně přírody a o možnostech trávení volného času v přírodě, děti velice baví. „Děti jsou ve svém živlu. Chtějí si všechno zkusit – nejlépe hned a jako první. Sice jim říkáme, že se na všechny dostane, ale znáte to, občas je náročné to „ukočírovat“ (smích). Navíc, musíme po nich neustále koukat, kde deti_diplomje máme, aby nám některé dítko nespadlo do vody. Ale zvládáme to, a když je nejhůř, pomohou paní učitelky,“ říká Dušan Hýbner.

Právě školy a školky jsou důležitou součástí tohoto programu. Kdekdo by si mohl pomyslet, že spolupráce mezi rybáři a učiteli nebude jednoduchá. Opak je ale pravdou. „Ohlasy ze škol jsou zatím pozitivní. Jednoznačně! A dokonce se nám stává, že některé školy se samy hlásí i z okolí dotyčné rybarsky_krouzek_detiMO, takže ty by mohly „Vodníků“ pořádat klidně pět do roka. A velice mě těší, že jsem byl oslovený i školou z jiného kraje, že by k nám na tuto akci rádi přijeli. Takže co víc k tomu říct? Prostě se nám povedlo to, že náš projekt už zná celá republika,“ těší Dušana Hýbnera

Jak již předseda středočeského ČRS nastínil – snaha rybářů přilákat děti k vodě se neskládá pouze z nějakého „suchého“ vyprávění. Ne. Rybáři například berou děti k vodě, kde jim ukazují, jak to u ní vlastně vypadá – jak se chytají ryby, co v našich vodách žije, anebo jak funguje rybářské náčiní.

 

Návštěva: Pojďte se podívat na to, jak to na „Vodnících“ vypadá

logo_ve_vode_neziji_jen_vodniciPro úplnou představu si ukažme, jak vlastně takový rybářský den s dětmi vypadá. Můžeme se totiž podívat na již uplynulé akce, které měly obrovský úspěch. Jednotlivé rybářské dny pro děti se konaly například v Mnichově Hradišti, v Českém Šternberku nebo v Plaňanech.

„Jsem nadšený z účasti! Přes 300 dětí na čtyřech akcích, které se zatím udály. Jednotlivé místní organizace tomuto projektu věnují obrovské úsilí a naši rybáři se skutečně překonávají. Víte, já moc dobře vím, jak je v dnešní době strašně těžké sehnat 10 chlapů, aby si vzali na dopoledne v práci volno nebo si přeházeli směny a mohli se dětem věnovat. To je už samo o sobě přece tak hezké a v tomto směru jsem na naše členy hrdý.“ říká Dušan Hýbner.

deti_rybarsky_denVesměs všechny aktivity pro děti vypadaly tak, že rybáři nejprve dětem ukázali rybářské náčiní, povídali si s nimi o rybách, anebo o rybářských kroužcích. Děti si tato povídání s chutí poslechly, a mnohdy se i velice aktivně zapojovaly do diskuzí.

Pak rybáři vzali děti k vodě. Ukázali jim v praxi, jak funguje rybářské náčiní při lovu ryb. A zase. Nešlo o to, že by rybáři ukazovali dětem, jak se jenom nahazuje. Ne. deti_lov_rybOrganizátoři to vzali pěkně zodpovědně a zeširoka. Ukázali dětem, jak se vážou háčky, smyčky či rybářské uzly, anebo jak se nastražují nástrahy.

A to nejlepší na konec. V závěru těchto rybářských dní pro děti dali rybáři malým návštěvníkům možnost, aby si vyzkoušeli samotný lov ryb. Naštěstí, organizátoři jednotlivých rybářských akcí hlásí, že zúčastněné děti měly štěstí, a že nějakou tu rybku chytily. Někdy dokonce i kapra. Takže děti se tak mohly seznámit s našimi rybami a deti_a_rybypořádně je poznat zblízka.

„Děti jednoznačně nejvíce baví živé ryby. Pokud něco zabere a mohou si zkusit, jaké to je rybu zdolat. A když ji dostaneme na břeh, následuje vítězný křik. Pochopitelně, že si děti mohou na úlovek sáhnout, což některé z nich zažívají poprvé v životě. A to nejen na kapra! Taková štika je pro ně něco takového, jako byste jim ukázali krále našich vod. Vesměs se dá říci, že jsou nadšené z každé aktivity, kterou si mohou zkusit, třeba nahazování. Jsou neskutečně vděčné, že se jim někdo věnuje. A nesmím zapomenout ani na jízdu na lodičkách, to je také obrovský hit (smích),“ popisuje předseda středočeských rybářů. To vše, a mnoho dalšího, rybáři v rámci akce Ve vodě nežijí jen vodníci zvídavým dětem představují.

deti_na_clunuNaprosto skvělou zprávou je to, že mnoho dětí tato snaha rybářů úplně pohltila. Takže rybáři evidovali už i žádosti o přijetí do rybářských kroužků. „Mám informaci ze dvou MO a zatím evidujeme 10 nových dětí. Když by to takto pokračovalo, byla by to paráda! My jsme si přes zimu připravili na každou naši základní činnost propagační rollup, který nese i hlavní slogan vztahující se k dané činnosti, který zní: „Do školy musím, na ryby chci!“ Pokud oslovíme děti tak, aby se tento slogan naplňoval, nemám o náš středočeský potěr strach. Navíc v tom deti_vazani_uzlividím i možnost náboru z řad dospělých. Každé druhé dítko, které není z rybářské rodiny, a my ho k rybaření dostaneme, bude k vodě chodit v doprovodu rodičů. Dřív, nebo později, pak začne rybařit i jeho otec nebo matka. Taková je má zkušenost a vize. Očekávám tedy nárůst členské základny v obou kategoriích,“ plánuje Dušan Hýbner.

Zdá se tedy, že se obrovská a obětavá práce středočeských rybářů se tak vyplácí. A to je jenom dobře…

 

Povolenka zdarma versus láska k přírodě

deti_a_rybaNa začátku tohoto textu jsme se zmínili o tom, že středočeským rybářům se nelíbí akce ČRS „první povolenka pro děti zdarma“. A samotný předseda středočeského ČRS Dušan Hýbner v minulosti vydal na oficiálních stránkách středočeských rybářů jasné vyjádření, proč se této akce nebudou účastnit. S odstupem času změna názoru ve vedení středočeského ČRS nepřišla, spíše naopak.

do_skoly_musim_na_ryby_chci„Snažím se naše postoje i činy vyhodnocovat s odstupem času. Zrovna o víkendu jsem si znova četl mé vysvětlení, proč do první povolenky zdarma nejdeme, a musím říci, že bych nic na mém stanovisku neměnil, možná jen bych ho ještě více rozšířil (usměje se),“ říká Dušan Hýbner a zároveň dodává:

„Já si prostě neumím představit, že se postavím před školu nebo přijdu do školy a řeknu na_rybach_detidětem, že když k nám půjdou do kroužku, dostanou povolenku zdarma. Mateřskou školku z toho můžu rovnou vynechat, protože ti prckové ani nebudou vědět, co jim nabízím. A ti větší? Já prostě nejsem přesvědčený, že je tohle osloví. Že někdo přijde domů a řekne: „Tati, mami, já chci chodit k rybářům, budu mít povolenku zadarmo“, vysvětluje Dušan Hýbner svůj postoj.

„Pořád mám představu, že je musím proto nadchnout, že dítě musí odcházet od vody s tím, rybareni_detiže to chce zkusit a nadšeně bude vyprávět doma rodičům, co prožilo a defacto je s tím v tom dobrém bude „otravovat“. To je i signál pro rodiče, že se nad tím zamyslí a řeknou si: „Toho našeho kluka, holku to nějak chytlo.“ Třeba se mýlím, povolenky mohou přinést nějaký rychlý efekt, ale naše cesta mi přijde pro děti přirozenější. Prostě, ať v získávání dětí každý ukáže, co umí,“ říká Dušan Hýbner.

Jedno je jisté. Středočeští rybáři se rozhodli vyjít pracnější cestou. Rozhodli se malým dětem ukázat, co to vlastně znamená být rybářem. A tato cesta je velice sympatická. Středočeši totiž ve své nejmladší generaci budují onen vztah k rybařině, který je pro tento koníček jednoduše klíčový.

deti_ryba„Co je lepší? Jít do kroužku kvůli povolence bez dalších motivací a poznání, anebo tam jít a vědět už o čem to bude, mít krátkou zkušenost, a hlavně tam jít proto, že se mi to líbí a že to chci? Vím, jak se někde povolenky zdarma rozdávají. Jaký přínos může mít takové dítě, které jde někam jen proto, že to začíná nějakou výhodou? Co až ta výhoda příští rok pomine? Tohle je přece od základu špatně! Ale jak říkám, ať každý dělá, co umí a získá si děti, jak chce. Pro nás ve středních Čechách jsou povolenky zdarma mrtvou záležitostí,“ uzavírá Dušan Hýbner.

Autor: Viktor Krus

FOTO: SÚS ČRS


NECHUTNÉ: Vydry, které údajně vypustili ochránci přírody, masakrují hejna pstruhů potočních!

$
0
0

Rybáře na Zlínsku trápí obrovský problém. Několik let se snažili do tamních potůčků navrátit původního pstruha potočního. A po dlouhých rocích se jim to dokonce povedlo. Jenže! Jejich práce teď přichází naprosto vniveč. Potůčky totiž obsadily vydry, které tamní populace potočáků bez milosti masakrují. Někteří rybáři si myslí, že vydry do přírody vypustili ochránci přírody…

8 let rybáři ze Zlínska vysazovali pstruhy potoční do jednoho potoka. A když se po dlouhých rocích pstruzi konečně uchytili, tak je za jediný měsíc zmasakrovaly vydry. Rybáři jsou zcela zoufalí. Dokonce popisují i takové situace, kdy zrovna vysazené pstruhy sežerou vydry, které sedí jen několik desítek metrů opodál. I s takto drzými šelmami se rybáři už setkali.

MEGAVÝPRODEJ: Pruty s obrovskými slevami! A s navijákem ZDARMA!

Obrovským problémem je, že vydry nemají v naší krajině žádného nepřítele. Proto se velice rychle rozmnožují. Jenže vyšší počet vyder znamená i vyšší spotřebu ryb. A situace je vážná. Některé lokality jsou kvůli vysokému počtu těchto šelem zcela bez ryb. Regulace ze strany člověka nepřichází v úvahu – vydry jsou zákonem chráněné.

Dalším problémem je to, že vydry požírají i ty pstruhy, kteří se snaží vytřít. Pstruzi se v období zakládání nových populací stahují do mělkých partií potoků. Jenže tady jsou nejvíce zranitelní. Podobné situace tak končí totální likvidací pstruhů. A nejhorší na tom je, že ryby se nestihnou ani vytřít, proto mizí z našich toků.

Nejhorší na tom je, že k bleskurychlému rozmnožování vyder údajně napomáhají i nezodpovědní „ochránci“ přírody. Zlínští rybáři mají podezření, že právě tito lidé stojí za tím, že se na jejich potocích vydry objevily. Pravda, ochránci přírody s teorií rybářů nesouhlasí. Ale kdo by se za současného stavu, který je vůči vydrám velice negativní, k takovému činu přiznal, že?

Jedno je jisté. Ochránci přírody mají ze vzestupného počtu vyder velkou radost. Rybáři jsou na tom přesně opačně. Pokud bude tato situace nadále pokračovat, můžeme počítat s tím, že řada populací našich původních ryb z některých lokalit zcela vymizí.

MEGAVÝPRODEJ: Pruty s obrovskými slevami! A s navijákem ZDARMA!

A přitom nikdo není schopný pochopit, že tady nejde o peníze. Rybáři návratu původních rybích druhů do některých lokalit věnují stovky hodin volného času. Jenže jak se zdá, tak tvrdá práce je zcela k ničemu. Ochrana rybožravých predátorů, kteří páchají na původních rybích druzích obrovské škody, je v současnosti prostě přednější. Bohužel, tak to je…

Redakce InRybar.cz

ŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, jak banda pytláků masakrovala hejna trofejních candátů. V květnu!

$
0
0

Slovo redakce: V minulých týdnech se nám ozval člen rybářské stráže s tou nabídkou, že by na magazínu InRybar.cz rád publikoval své zážitky z praxe porybného. Po přečtení několika příběhů jsme se rozhodli, že dané texty zveřejníme. Jde totiž o nechutné případy, které se v našem rybářském světě stále objevují. A bohužel, nikdo se nemá k tomu, aby s podobnými případy něco dělal. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu.

Proč jsme se rozhodli tyto texty publikovat? Doufáme, že dané články, které budeme v budoucích týdnech a měsících zveřejňovat, povedou k nějaké formě změny, anebo přinejmenším k diskuzi mezi samotnými rybáři. Musí přijít změna! Nyní už předáváme slovo kolegovi z řad rybářské stráže, který vám má co říct…

 

Zdravím vás, kolegové!

Hned na začátku bych v krátkosti rád vysvětlil, proč jsem se rozhodl psát o tom, jak vypadají naše vody z pohledu porybného. Už mě totiž nebaví na rybářských webech číst o tom, jak rybářská stráž příkladně spolupracuje s policisty, a jak je všechno v naprostým „richtigu“. Protože není.

Pořád se mluví o tom, jak je třeba hlídat rybáře, aby nechytali přes noc. Jaký mám na to názor? Řešíme naprostý ptákoviny! Z mé letité zkušenosti prostě vím, že největší problém jsou lidé, o kterých se v posledních letech přestává mluvit – o „čistokrevných“ pytlácích nebo o „rybářích“, kteří masakrují, na co přijdou. Tihle ti jedinci jsou největší „škodnou“. Jenže nemáme na ně nějakou pořádnou páku, protože nejsme policajti.

A ještě pro některé čtenáře. Nejsem svatej. Za svou dlouhou praxi v rybářské stráži jsem udělal tunu chyb. Přesto, až se v diskuzi objeví nějakej chytrolín, co by si rád vylil srdíčko, že děláme něco špatně, tak mám pro něj jeden vzkaz: „Vezmi odznak, a pojď nám to ukázat.“ Kecat umí kdekdo, ale že by chtěl někdo nasazovat krk, to už ne.

 

Květen 2011

Strážím jednu větší plochu. Na tenhle revír se sjíždí houfy rybářů z nejrůznějších končin. Je to nádherná voda, na který jsem vyrostl. Proto mi tolik přirostla k srdci, až jsem se nakonec rozhodl, že ji budu jistým způsobem hlídat. Místní domorodce znám, jsme kamarádi. Přesto vědí, že když udělaj nějakou prasárnu, kamarádství jde stranou. Naštěstí, drtivá většina místních má stejnej vztah k týhle vodě jako já. A často mi pomůžou…

Je dopoledne. Všichni jsou v práci. Stojím na jednom frekventovaným místě, kde se rybáři střídaj jako na běžícím páse. Teď je tu ale jenom jeden místní bobkař. Jdu za ním, že ho zkontroluju. Hned vedle toho místa vtéká do revíru řeka. Je to nádhernej kout přírody, ale rybáři sem nesmí. Jde o hájenej úsek. Ryby se sem jezdí třít a mají zde trochu odpočinku před rybáři.

„Zdar, berou dneska?“ říkám rybářovi.

„Ani drb,“ odsekne a už vytahuje doklady.

„Dík,“ povídám mu, když mi dá povolenku do ruky.

„Hele, včera v hospodě mi Ludva říkal, že tu prej máte vydru,“ nadhodí.

„Jo, těch je v přítoku dost. Dělaj tam paseku,“ pronesu.

„Počkej, ty mě vůbec nechápeš. Do hájenýho jezdí maníci, kteří tam lověj ryby,“ upřesní rybář.

Najednou ztuhnu. „Děláš si srandu? Není to nějakej drb?“ ptám se.

Rybář kroutí hlavou. „Ne, ne. Prej tam jezdí nějaká skupinka. Pokládají šňůry. Měli byste s tím něco dělat,“ říká mi.

„A kdo by to měl bejt? Kdo tam jezdí?“ vyzvídám.

„Nějací měšťáci, nejsou místní. Ale nic bližšího nevím,“ ukončuje rybář

Loučím se a vracím se k autu. Vytáčím na telefonu svého kolegu porybného a o všem ho informuji. Nakonec se domlouváme, že až skončí v práci, tak sebereme loď a pojedeme se tam podívat. Pořád mi to vrtá hlavou. Kdo by mohl dělat takovou prasárnu? A proč? Uvidíme, třeba jde fakt jenom o nějaký místní tlachy.

 

Na území nikoho: První setkání s pytláky

S kolegou sedím v malým člunu. Míříme přímo do hájenýho pásma. Najednou nás obklopí hustá vegetace. Po březích přítoku rostou huňatý keře a vysoký stromy. Je tu klid a ticho. Koukám se po březích a snažím se zaregistrovat nějakou pěšinku, po který by někdo mohl chodit dovnitř a ven hájeného pásma. Ale zatím nic. Nebezpečný bažiny všude okolo jednoduše nedovolují, aby sem někdo přišel. Pak si ale všimnu zvláštního pahýlu na břehu.

„Hele, zajeď na druhej břeh,“ říkám kolegovi porybnému, který sedí u elektromotoru.

„Co tam vidíš?“ ptá se.

„Někdo usekl kus keře a nechal tam jenom pahýl. Vypadá to jako místo. Třeba tam něco bude,“ vysvětluji.

Přijíždíme ke druhému břehu. A čím více se k němu blížíme, tím více je mi jasný, že jsme něco našli. Tráva na břehu je pošlapaná. Někdo tu prostě byl. Už jsme u useknutýho keře. A najednou si všímám, že je o něj uvázanej nějakej provaz.

„Co to sakra je?“ ptá se kolega.

„Šňůra,“ procedím zuby.

Chytím šňůru a začnu ji vytahovat na loď. Je těžká. Něco na ní je. Ručkuju po šňůře, až se zjeví první návazec. Je na něm obrovskej háček, na kterým je napíchnutá drobná rybička. Nevypadá nijak „staře“. Tuhle nechutnou past nastražili nedávno. Pokračuju ve vytahování. A najednou pod hladinou vidím bílý obrys.

„Ale ne!“ zasyčím.

„Co je?“ otočí se na mě parťák.

„Candát. A moc pěkněj“ řeknu zasmušile.

„Doprčic. Ten má takovejch 80 čísel,“ řekne podrážděně kolega.

A taky že jo. Tenhle candoš je fakt nádherný. Bohužel, už není naživu. Než vytáhnu celou šňůru, tak do lodě dostaneme ještě další 3 candáty. Všechny od 70 do 80 čísel. Je nám z toho na zblití. Jak někdo může bejt takový prase? Jak někdo může vzít šňůru s rybkami a jít s tím ještě do hájenýho úseku? Tohle je fakt na zpřerážení rukou…

Na konci šňůry je uvázaná cihla, která funguje jako nějaká kotva. Kouknu se pod nohy a ve spleti ostré šňůry na podlaze člunu vidím nádherný candáty. Škoda jich. Vracíme se k prošlapanému místečku na břehu. Snažíme se zjistit, odkud vlastně pytláci přišli. Jenže tohle nezjistíme. Všude dokola jsou nebezpečný bažiny, který v některých místech člověka vcucnou jako vysavač. Nejde to jednoduše popsat. Prostě si představte hustou džungli – spadaný stromy, hustý keře, mazlavý bahno. Známky po nějaký pěšince jednoduše neexistují. Že by sem přijížděli a odjížděli lodí? Ale to by si jich někdo musel všimnout, sakra!

Pro jistotu ještě projíždíme vyšší partie přítoku. Hledáme podobný místa. Ale už se stmívá. Budeme muset pokračovat až zejtra. Problémem je, že nevíme, s kým máme tu čest. Může to bejt jeden vykutálenej jedinec, ale taky nebezpečná parta nějakejch sígrů. Ale to je jedno. Ti zmetci musí vědět, že je tady takový prasečiny dělat nenecháme.

Tohle bude ještě pořádná práce…

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

 

Autor: Rybářskej Šerif

Poznámka redakce: Uvedené názory v textu se nemusejí shodovat s názory redakce InRybar.cz.

MEGAVÝPRODEJ: Obrovský výprodej prutů na přívlač! A ke každému naviják ZDARMA!

$
0
0

Ano, likvidujeme sklady! A právě proto jen nyní máte jedinečnou možnost sehnat velice kvalitní přívlačové pruty za pár korun. Navíc, ke každému přívlačovému prutu dostanete naviják a sadu gumových nástrah zcela ZDARMA! Tohle je nabídka, která vám nesmí uniknout! Jen připomínáme, že se jedná o totální doprodej prutů na přívlač – proto ve většině případů máme úplně poslední kusy. Takže kdo dřív přijde, ten si odnese kvalitní prut na přívlač s navijákem a gumovými nástrahami ZDARMA!

 

Luxusní pruty na přívlač za pár korun

Pruty jsou k dostání na InFish.cz

Připravili jsme pro vás hned několik skutečných lahůdek, které potěší každého zapáleného milovníka přívlače. Nabízíme perfektní udice od renomovaných firem, které se vyznačují perfektními vlastnostmi a prvotřídním zpracováním.

CANDAT

akce-privlacovy-prut-dragon-millenium-x-finr-2-7m-2-12g-originalPředevším chceme upozornit na prut od firmy DRAGON. Tento prut o délce 270 centimetrů v gramáži 2 až 12 gramů je skutečným mistrovským dílem. Jedná se o prut, který je jako dělaný pro lov s umělými nástrahami. Perfektní akce a jemná špička dělá z této udice od renomovaného výrobce DRAGON totálního „zabijáka“ candátů nebo okounů. Prut je opravdu elegantní. Nádherná rukojeť nebo sedlo navijáku jsou nenápadné, přitom na první pohled dokonale nádherné.

akce-privlacovy-prut-tica-super-trota-3m-5-25g-originalUrčitě si všimněte i dalších skvělých udic na přívlač, které nabízíme za velice výhodné ceny. Jde například o pruty DEGA PREMACY Titan, Robinson Cortez Perch, Robinson Diaflex Spin nebo TICA Super Trota. Právě tyto pruty jsou naprostými extra třídami ve svých kategoriích. Jedná se o udice, které mají perfektní vlastnosti, a se kterými si užijete každou chvíli lovu. Tyhle pruty rozhodně doporučujeme! A nezapomeňte, že ke každé výše zmíněné udici dostanete i naviják a sadu gumových nástrah zcela ZDARMA!

AKCE: Naviják a gumové nástrahy ZDARMA!

 

Levné pruty na přívlač ve výhodné akci!

Pruty jsou k dostání na InFish.cz

akce-vlaceci-prut-robinson-tritium-zander-jig-original (1)Pro naše zákazníky jsme připravili i bohatou doprodejovou nabídku levných přívlačových prutů. Tyto udice nabízíme především od výrobců SHIMANO nebo Robinson. Jedná se o levné, ale velice kvalitní pruty na přívlač. Můžete si vybrat levný přívlačový prut na nejrůznější způsoby lovu. K dostání jsou pruty, které jsou vhodné jak pro lov na gumové nástrahy, tak i pro lov na woblery nebo třpytky. Levné přívlačové pruty nabízíme v nejrůznějších délkách a gramážích.

akce-vlaceci-prut-shimano-vengeance-originalJak si jistě všimnete, tak nabízíme řady nejrůznějších levných prutů na přívlač na nejrůznější druhy ryb. K dostání jsou pruty vhodné pro lov candátů, štik, okounů nebo pstruhů. Nabídka je opravdu široká. Ale pozor! Znovu opakujeme, že se jedná o poslední kusy! Proto si pospěšte, ať nepropásnete vaši šanci na výhodný nákup!

A na závěr ještě připomínáme, že ke každému prutu na přívlač rozdáváme i naviják zcela ZDARMA!

Přejeme vám příjemný nákup!

Váš InFish.cz

Odpadávací montáž s olovem: Největší prasárna v rybařině, kterou bychom měli zakázat!

$
0
0

Odpadávací montáž s olovem. V současnosti se jedná o hojně používanou montáž, především při lovu kaprů. Princip této montáže tkví v tom, že při zdolávání ryby se olovo uvolní, díky čemuž má rybář větší naději na zdolání kapra. Jenže! Olovo po souboji s rybou zůstane na dně revíru. A právě to je ta nechutná prasárna! Protože někteří rybáři prostě hyzdí naše vody jedovatým kovem jenom kvůli tomu, aby zvýšili svou šanci na úlovek. Velkým problémem je, že rybářský trh s touhle nechutnou záležitostí nemá problém. A to je špatně!

Pravda, olovo je v rybařině známé již dlouhá léta. Dalo by se říci, že se používá odnepaměti. A ano, občas se stane, že olovo po rybářích ve vodě zůstane – snad každý už utrhl své krmítko nebo kaprovou zátěž. Ale tady se bavíme o jiném problému. Bavíme se tady o nezodpovědném lovu, kdy rybáři vědomě poškozují životní prostředí. A to není správné! Jedná se o neomluvitelné chování, které je nutné odsoudit. Proč?

 

Jasné argumenty: Škodlivost olova v našich vodách

Olovo je jed. Jeho negativní účinky na lidské zdraví dokazují stohy studií. Nejčastěji se mluví o tom, že olovo poškozuje krvetvorný a nervový systém. Toxické složení olova má také za následek negativní dopady na ledviny, imunitní systém, trávení nebo reprodukci. Problémem je, že lidské tělo není schopné se olova zbavit. Takže to tak zůstává v kostech, játrech nebo ledvinách. Olovo je karcinogenní, proto může výrazně přispívat ke vzniku rakoviny.

kapr-zdolavani

Nezní to dobře, co říkáte? Proč se tedy někteří rybáři chovají jako dobytci a nechávají svá olova ve vodě? Nevím. Na tuto otázku nedokážu odpovědět. Ale děsí mě ta představa, že tisíce rybářů dohromady nechávají v našich revírech metráky olověných zátěží. Že je tento odhad přehnaný? Jen si to spočítejte…

Kapraři s velkou oblibou používají zátěže o hmotnosti 80 až 130 gramů (někdy i těžší). Takže teď jdou na řadu jednoduché kupecké počty. A ty říkají, že při lovu s odpadávací montáží stačí 10 soubojů s rybami různých velikostí a ve vodě po jediném rybáři rázem zůstane „plusmínus“ kilo toxického kovu. A když toto praktikují stovky nebo tisíce rybářů, pak se dostáváme ke skutečně hrozivým číslům.

Velkým problémem je to, že olovo na odpadávací montáži odpadne i při souboji s menším kaprem. Takže pokud rybářovi najede na lovné místo hejno kapřích dorostenců, pak po něm zůstane na dně revíru „koberec“ jedovatých předmětů. Hnus!

kapr

Velkou potíží je i to, že olovo zůstává i v samotných rybách. Teď to neberu z pohledu konzumenta ryb, ale z toho pohledu, že se v tělech ryb i naši vinou drží smrtící jedy. Jen si vzpomeňte na onen výzkum ze severu Čech, kdy odborníci zjistili, že v rybím mase jsou příliš vysoké hodnoty olova. Jistě, jistě, neviňme hned rybáře – za tímto negativním trendem stojí i průmysl nebo automobilová doprava. Ale! Nezodpovědní rybáři by si měli uvědomit, že i oni jistým dílem přispívají k tomu, že naše životní prostředí je „zaplevelené“ toxickým olovem.

 

Byznys, který si nebere servítky

Za celou situaci nemohou pouze rybáři. Ne. Součástí celého problému jsou i rybářské firmy, které tento nápad považují za revoluční. A on do jisté míry revoluční je. Systémy s odpadávacím olovem pro kapraře jsou totiž geniálním byznysem. Podívejte se na to zblízka!

kapr

Když rybář naváže napevno olovo, pak jej s velkou pravděpodobností vytáhne znovu zpátky. Takže spotřeba takových zátěží je poměrně nízká. Pokud ale po každém souboji s rybou zůstane olovo na dně revíru, pak si obchodníci mnou ruce. Rybář prostě musí jít, a musí si koupit další olova. A ne za zrovna malé peníze! Některé firmy to mají dotažené do „dokonalosti“. Jak to myslím? Na jejich systémy a bižuterii pasují pouze jejich olova. Takže rybář nemůže jít a nemůže si koupit levnější typy zátěží. Ne. Pěkně si zaplatí za značková olova, jejichž cena je z pohledu „nekapraře“ naprosto přestřelená, šílená a nechutná.

Co mě na tom mrzí nejvíce? Asi to, že při pohledu do katalogů těchto kaprařských firem nalezneme texty o tom, jak je nutné, aby rybáři souzněli s přírodou. Dočteme se, jak firmy vyrábí rybářské potřeby, které jsou šetrné k rybám i k vodám. Pak ale otočíte na stránku, kde najdete odpadávací montáže, a rázem zjistíte, že jsou to jenom kecy! Firmy se jednoduše jenom tváří, že jim jde o šetrné rybaření. Ale nejde!

kapr

Vždy jsem kaprařské firmy bral jako subjekty, které posouvají rybařinu někam dopředu. Ale tenhle sortiment je pořádným, ale pořádným, krokem zpátky. A nejvíce mě to mrzí u těch společností, kterých si za jejich přínos rybařině skutečně vážím. Teď mě tyto firmy ovšem opravdu zklamaly…

 

Existuje řešení? Ano!

Řešení je naprosto jednoduché. Je zapotřebí, aby se rybáři na systémy s odpadávacími olovy vyprdli a začali používat kamení. Ano, přírodní kamení. Taková montáž je naprosto jednoduchá, přitom její úspěšnost je stejná jako u její „toxické napodobeniny“.

kapr

Musím říct, že mě hodně těší, že jsem na sociálních sítích zaregistroval skupiny rybářů, kteří systémy s odpadávacími olovy také odsuzují. A burcují ostatní rybáře, aby přesměrovali své zvyklosti právě na přírodní zátěž. Doufám, že takových rybářů bude přibývat, a že lov na systémy s odpadávacími olovy bude v kaprařské komunitě nahlíženo jako na velký „neprofesionalismus“. Tento postoj pak bude důležitý zejména u těch rybářů, kteří s kaprařinou začínají. Je zapotřebí, aby hned na začátku dostali od zkušenějších kaprařů jasný signál, že takhle opravdu ne!

Tady by se měli zamyslet především mediálně známí kapraři, kteří s klidným svědomím ve svých textech píšou o používání systémů s odpadávacími olovy při lovu kaprů. Kolegové, zamyslete a přestaňte se chovat jako prasata!

 

Tak se ukaž, ty hrdino…

Co říci na závěr? Očekávám, že se pod tímto textem zase objeví „potrefené husy“, které budou s přesvědčením tvrdit, že olovo na dnech našich revírů není škodlivé. A že vlastně samotné olovo je „oukej“. Nuže dobrá. Pak mě napadá jednoduchá myšlenka – pokud opravdu je olovo tak v pohodě, pak se zamyslete nad tím, jestli byste byli schopni se takové vody napít. Schválně, kdo si dá olověnou zátěž do skleničky s vodou, a poté „chutnou tekutinu“ po několika hodinách vypije? Myslím si, že tento „pokus“ by řady hlasitých zastánců systémů s odpadávací zátěží pořádně zúžil.

Ještě jedna poznámka. Prosím vás, kdyby mi chtěl někdo dokazovat, že by tu sklenku s kontaminovanou vodou vypil, pak to prosím nedělejte. A raději jděte hledat kamení, které uvážete místo olova. Děkuji…

Autor: Viktor Krus

MASAKR KAPRŮ: Miliony tun mrtvých kaprů! Australané brojí proti invaznímu druhu

$
0
0

Kapr. V našich končinách se jedná o jednu z nejcennějších ryb. Přesto, existují krajiny, kde je tato ryba považována za velice nebezpečnou. Jednou takovou zemí je Austrálie. V tamních řekách se kapři rozmnožili natolik, že působí obrovské škody. Vytlačují původní živočichy a stojí za nebezpečným úbytkem ohrožených zvířat. Australané se proto rozhodli, že s kaprem zatočí…

265 milionů korun. Tuto astronomickou částku přislíbila australská vláda těm, kteří chtějí s invazivním kaprem bojovat. Australané nebudou používat žádné sítě či jiné lovecké metody. Ne. Oni vsadí na opravdu těžký kalibr – na „biologické“ zbraně.

Australané plánují vypustit do tamních řek speciální virus, který by měl kapry vyhubit. Toto virové onemocnění po vypuštění do řek způsobí to, že kaprům přestanou fungovat ledviny. A ryby tak začnou pozvolna umírat. Australané se připravují na to, že po vypuštění viru do životního prostředí uhynou miliony tun kaprů. Podle odborníků by tento vir měl působit pouze na kapry, a původní druhům by neměl vůbec ublížit.

Jak se vlastně kapři v Austrálii rozmnožili? Vše začalo v 60. letech minulého století, kdy se do řeky Murray dostali kapři z jedné farmy. A pak přišly povodně, které kapra rozšířily po celé řece. Následovala obrovská invaze nepůvodního druhu, který dneska vytlačuje původní australské živočichy. Kapři požírají jikry, vodní vegetaci nebo hmyz. A výrazně zhoršují kvalitu vody, což je velký problém, protože původní ryby potřebují pro své přežití čistou vodu.

Je velkou otázkou, jak snaha Australanů dopadne. Věřme tomu, že vir nezasáhne i jiné živočichy a nezpůsobí naprostou katastrofu.

Redakce InRybar.cz

Foto: archiv InRybar.cz

Lov kaprů na boilies: Proč (ne)používat drahé boilies při lovu kaprů?

$
0
0

Komerční článek: Lov kaprů na boilies je obrovským fenoménem. Spousty rybářů se snaží na tuto nástrahu přelstít svého životního kapra. A při své snaze někteří rybáři sahají i hluboko do kapsy. Za boilies jsou ochotni zaplatit tisíce korun. Někdy je to ale naprosto zbytečné. Na rybářském trhu jsou totiž k dostání i takové nástrahy, které nestojí moc peněz. Přitom jejich složení je nabité fantastickými surovinami, které při lovu kaprů zaručeně fungují…

Zářným příkladem je boilies od firmy Extra Carp. Tato česká společnosti nabízí velice zajímavé řady levného boilies pro lov kaprů. Přitom tyto kuličky obsahují celou řadu atraktivních látek, které působí i na kapitální a zkušené kapry jako magnet. Jakto? Některé řady boilies od firmy Extra Carp obsahují pro kapry velice atraktivní suroviny z čerstvých kalamárů. A kalamáři na kapry opravdu fungují. Ostatně, to dokazují i stohy pochvalných e-mailů od spokojených rybářů, přičemž někteří na toto boilies vytáhli na našich vodách kapry přes 25 kilogramů!

kapr

 

Boilies Extra Carp Magic Squid

Výrobek je dostupný na InFish.cz

boiliesPrávě tato řada od firmy Extra Carp je naprosto fantastická. Boilies Extra Carp Magic Squid stojí především na čerstvých kalamárech, které výrobce v namletém stavu přidává do boilies. Geniální nápad! Namletí kalamáři jsou po výživové stránce naprostou bombou, kterou kapři milují. Navíc! Jejich atraktivní pach a chuť nenechá chladným žádného kapra, který proplouvá kolem. Tato surovina je hlavním tajemstvím úspěchu boilies řady Extra Carp Magic Squid.

boiliesPochopitelně, boilies Extra Carp Magic Squid nestojí pouze na kalamárech. Ne! Tato nástraha obsahuje i další suroviny, které by neměly v kvalitním boilies chybět. Jedná se například o kvalitní ptačí zoby, betain, GLM extrakt nebo játrový prášek. Všechny tyto suroviny dohromady vytváří skutečně jedinečnou nástrahu, která vás při lovu kaprů svou účinností naprosto uchvátí.

boiliesDůležité jsou i perfektní vlastnosti boilies Extra Carp Magic Squid ve vodním prostředí. Boilies této řady je pro kapry velice snadno stravitelné, tudíž kapři nedosáhnou za krátkou dobu pocitu „přesycení“. Díky tomu tak neustále hledají něco k snědku. A to rybář potřebuje! Okamžitá účinnost boilies Extra Carp Magic Squid napovídá, že toto boilies je vhodné pro okamžitý lov kaprů bez výraznějšího množství krmení.

kaprNáš tip: S tímto boilies máme bohaté zkušenosti. V minulé sezóně jsme na tuto nástrahu nachytali celou řadu kapitálních kaprů, kdy největší ryby s přehledem přesahovaly váhu 20 kilogramů. Máme pro vás jeden zásadní tip. Boilies velice rychle uvolňuje do vodního prostředí koncentrované atraktivní látky. Proto při lovu na toto boilies není zapotřebí nijak velké množství krmení. Právě že naopak! Ke své montáži buďto z lodičky nebo s pomocí PVA sáčku přihoďte jenom pár kuliček boilies Extra Carp Magic Squid. Tohle je nejlepší cesta ke kapitálnímu úspěchu. Opravdu, funguje to!

kapr-lysecAKCE: Chceme vás upozornit, že rybářský e-shop InFish.cz připravil ve spolupráci s firmou Extra Carp velice zajímavou akci. Při zakoupení libovolného druhu boilies Extra Carp Magic Squid dostanete i balení nové řady boilies Extra Carp Hard Hook. Jedná se o kuličky z totožné směsi. Ale! Boilies Extra Carp Hard Hook je vyrobeno tak, aby mělo velice tvrdou konzistenci. Ta je totiž nejlepší při lovu opravdu kapitálních kaprů. Ti tvrdé kuličky milují! Proto neváhejte a využijte této akce!

Recenze: Chcete se dozvědět o tomto boilies ještě více informací? Pak vám doporučujeme k přečtení rozsáhlou recenzi, kterou jsme vydali na magazínu InRybar.cz. Přečtěte si recenzi na boilies řady Magic Squid a zjistěte o této nástraze více!

Výrobek je dostupný na InFish.cz

 

Krmné boilies Extra Carp

Výrobek je dostupný na InFish.cz

boiliesHledáte levné krmné boilies za pár korun, které ale spolehlivě přiláká kapry na vaše lovné místo? Už nehledejte! Představujeme vám luxusní krmné boilies Extra Carp, které je k dostání za velice výhodnou cenu v ještě výhodnějším 5 kilogramovém balení.

Proč je toto boilies tolik atraktivní? Protože obsahuje celou řadu skvělých surovin, které mají kapři velice rádi. Jde především o proteiny, vitamíny, minerály a koncentrovaná aromata. A to není všechno. Úspěch tohoto boilies tkví i v jeho složení. Boilies je pro kapry snadno stravitelné, tudíž kapři při sbírání potravy na lovném místě nedostanou pocit nasycení. Díky tomu roste šance na parádní záběr! Toto boilies je opravdu energeticky výživné, což nabádá sbírající kapry k ještě větší žravosti.

kaprPro ještě větší zatraktivnění těchto kuliček můžete použít další zajímavé látky. Nejvíce se nám osvědčily tekuté atraktory. Právě atraktivní tekutiny vytvoří na krmném boilies zajímavý „film“, který se po vhození do vody začne z kuliček uvolňovat. Na dně revíru tak vznikne koncentrovaná pachová stopa, která zaručeně přiláká kapry i z větších vzdáleností. A znova. Nemusíte používat nijak drahé atraktory. Velice zajímavé výrobky si můžete pořídit za pár korun. My například doporučujeme CSL od české firmy KAPRPRO. Litr této atraktivní tekutiny vás vyjde na pouhých 119 korun. To je skutečně výhodná cena!

kaprNáš tip: Máme pro vás dva tipy. Za prvé. Doporučujeme vám, abyste se zaměřili především na krmné boilies Extra Carp s příchutí chilli. Podle našich zkušeností je právě toto boilies nejlepší. Má velice atraktivní vůni a velice zajímavé zbarvení. A hlavně! Toto boilies mají kapři opravdu rádi. Vždy, když jsme s ním krmili, a to ať už na řekách nebo jezerech, vždy jsme s touto návnadou slavili velké úspěchy. Chilli opravdu funguje a doporučujeme vám ho.

Druhým tipem je malá rada pro rybáře, kteří rádi loví na levné boilies. Krmné boilies od firmy Extra Carp není určeno pouze k vnadění ryb na lovné místo. Na toto boilies můžete s přehledem také chytat. I my jsme na tyto kuličky nachytali nádherné ryby přes 15 kilogramů. A znova se dostáváme ke krmnému boilies s příchutí chilli. Právě na kuličky s touto příchutí nám to nejvíce bralo.

Výrobek je dostupný na InFish.cz

Redakce InRybar.cz

OBROVSKÝ CANDÁT: Rybář měl políčeno na sumce! Místo toho chytil gigantického candáta!

$
0
0

Velkou raritu zažil jeden italský rybář, který se vydal na řeku Pád. Rybář měl políčeno na jednoho z tamních vousatých gigantů. Jenže! Na jeho nástrahu na sumce mu zabral nádherný candát. A ne jen tak ledajaký! Tenhle candát měl trofejní parametry! Je neuvěřitelné, že candát zabral na poměrně hrubou montáž, která se používá pro lov velkých sumců. Podívejte se na úžasnou rybu, kterou italští rybáři zaznamenali na videu…

Na začátku videa jde vidět rozveselený rybář, který nemůže uvěřit svým očím. Na nástrahu, se kterou chtěl chytit sumce, ulovil nádherného candáta. Po chvíli se tak u boku lodi zjevila trofejní ryba, kterou by si přál ulovit snad každý rybář. Tento candát nebyl žádný drobeček. Rybář v jednu chvíli nemohl tuto rybu dostat ani na palubu člunu. Jednoduše nevěděl, jak tohoto trofejního candáta chytit do ruky a dostat jej do lodi.

Když se mu to nakonec podařilo, tak následovalo zaznamenání ryby na video. A na něm je vidět, že tenhle candát byl skutečně luxusní! Nádherně stavěné tělo, mohutná hlava a výborná kondice. Jednoduše překrásný úlovek!

Tip: Brutální výprodej přívlačových prutů! A ke každému naviják ZDARMA!

 

Řeka Pád: Domov (nejen) obrovských sumců

Když se řekne řeka Pád, tak každého rybáře okamžitě napadne lov obrovských sumců. A není se čemu divit. Na této řece rybáři každoročně uloví hned několik sumců, kteří přesáhnou magickou hranici 100 kilogramů. Jenže právě tato řeka je domovinou i gigantických candátů. To například potvrzuje i nedávný úlovek dalšího italského rybáře, který ulovil nádherného candáta o váze 11,5 kilogramů! Ano, Pád je skutečně luxusní vodou, ve které žijí obrovští dravci…

Redakce InRybar.cz


Lov úhořů: 3 důvody, proč vyrazit na „hady“ v našich vodách

$
0
0

Úhoř říční. Nádherná ryba, která je opředena hávem tajemství. V našich vodách podobný živočich nežije, a možná i proto je úhoř mezi rybáři tolik oblíbený. Jeho lov je skutečným zážitkem. Jedinečná atmosféra lovu plná adrenalinu patří ke každoročním rituálům některých rybářů. Ten rybář, který ještě úhoře nikdy nelovil, ani netuší, o co přichází. Pokusíme se vás proto navnadit. Lov úhořů je totiž neskutečně zajímavou záležitostí, která ale může být do pár let už jen zaprášenou minulostí.

Proč je úhoř tak magickou rybou? Stačí se na něj jen na okamžik podívat. Úhoř vypadá jako had. Jeho podlouhlé tělo je jeden velký a silný sval. Úhoř má poměrně malou hlavu. Ale pozor! Jeho tlama plná drobných zubů je nebezpečně vražedná. Rybář, kterého úhoř už kousnul, by mohl vyprávět. Je to nevyzpytatelný predátor, který se jako loupežník dere za svou kořistí. Když ji vystopuje, pak smrtelně útočí.

Úhoř říční má fascinující život. Když ve sladkých vodách ve vnitru Evropy dospěje, vydá se za temné noci na svou životní pouť. Ta končí až v Sargasovém moři, které leží u Severní Ameriky. Tady se nad hlubokou propastí úhoři třou. A poté, když dospělé ryby založí novou generaci, uhynou. Smutný konec se ale nekoná! Příroda to má totiž geniálně vymyšlené. Zárodky budoucích úhořů mořské proudy zanesou přes celý Atlantik až ke břehům Evropy.

uhor

Geniální koloběh života, který není v říši zvířat zase tolik k vidění. Ale bohužel, možná jsme poslední generací lidí, která je svědkem tohoto nádherného přírodního úkazu. Uvidíme, jak to dopadne. Přesto, úhoři, do kterých se zamiloval i Ota Pavel, pořád v našich vodách ještě žijí. Proto neseďte doma a vydejte se na úhoře, než bude pozdě…

 

Lov úhořů: Nádherný styl rybaření

Jen si to představte. Přicházíte ke své oblíbené vodě a na nebi se začnou objevovat první červánky. Slunečný den končí a přichází paní Noc. To je čas, kdy řada predátorů začne ze svých skrýší podnikat loupežná tažení za svou kořistí. A mezi nimi nechybí ani úhoři. Ve světle čelovky nastražujete na háček tlusté rousnice. Ty se svůdně kroutí. Ano, to je přesně ta pravá nástraha na „vodní hady“.

uhor

Ve vzduchu cítíte dusno. Bouřka se blíží. Jo, to je to nejlepší počasí na úhoře. Ani se nenadějete a ze svítícího nebe plného blesků začnou padat tlusté dešťové kapky. Sedíte pod stromem a klidně pozorujete svítící číhátka. V zácloně padajících dešťových kapek se line cigaretový kouř. „Budou dneska brát?“ ptáte se zadumaně. A nejednou buch! Policajt s obrovskou silou vystřelí do prutu, až to hlasitě cinkne. Je to jasné! Takhle bere jediná ryba. Úhoř!

Nastává pořádný souboj. Úhoř se drží dna, snaží se najít nějakou překážku, do které by se zamotal. Musíte ho dostat okamžitě k hladině. Jinak bude zle! Ale nakonec se to daří. Tady už úhoř nemá takovou sílu. Přesto! Je zapotřebí být ostražitý. Úhoři jsou mazaní protivníci. Můžou se vám zamotat do kořenů, které trčí z břehu. Nejeden úhoř takto rybářovi už pláchnul. Pokud ale budete opatrní a trpěliví, pak nad úhořem můžete vyzrát.

 

Úhoř říční: Překrásný tvor se srdcem bojovníka

Úhoře jsme si už výše popsali. Je to opravdu nezaměnitelná ryba. Žádná podobná v našich vodách nežije. Ale na jednu věc jsme zapomněli. Musíme se pobavit i o „duši“ této ryby. Úhoři jsou totiž obrovští bojovníci. Po zaseknutí se tvrdohlavě drží u dna a snaží se najít překážku, ve které by se zachránili. Ale ani v tom momentě, kdy máte úhoře už u břehu, není nic jisté. Úhoř totiž hledá nějaký keř či houšť travin, ve kterých by se pokusil o útěk. Když rybář i tohle zvládne, pak nastává nejkritičtější okamžik – souboj na břehu.

uhor

Úhoře totiž jen tak nevyháčkujete. Pořád se divoce zmítá a kroutí, takže manipulace s ním je skutečně obtížná. Poradím vám ale jeden fígl. Úhoře vždy mějte v podběráku s jemnými oky. A dávejte si pozor, abyste měli konstrukci podběráku trochu nad zemí. Úhoř z takové „ohrádky“ neuteče. Teď k vyháčkování. Jestli se úhoř bude divoce zmítat, pak jej hlaďte po jeho sněhově bílém břichu. Úhoř se uklidní a natáhne se jako lenivý kocour. Asi mu to fakt dělá dobře. Pak můžete úhoře bez problému vyháčkovat.

Nezapomeňte! Úhoř je obrovský bojovník i na břehu. A není se čemu divit, když je k tomu uzpůsobený. Úhoř totiž dokáže „dýchat“ i kůží, proto mu pobyt na souši nedělá takový problém, jako ostatním rybám. Pokud úhoře chytíte do rukou, tak se s velkou pravděpodobností bude zmítat. A jeho kluzké tělo jednoduše neudržíte. Proto si s sebou berte k vodě hadr, který manipulaci s úhořem usnadní. Úhoři se opravdu nikdy nevzdávají. Buďte na to připraveni!

 

Setkání s minulostí: Dokdy úhoři ještě vydrží?

Úhoři z našich vod rychle mizí. To je neoddiskutovatelný fakt. Mají proti sobě prostě moc překážek. Například v řekách, které fungují jako tepny, jimiž se úhoři dostávají do naší krajiny, jsou ucpané neprostupnými stavbami. A to stojí za tím, že úhoři nemůžou jednak ven do Sargasového moře, ale ani dovnitř do našich vod. Hadovité ryby tak budou v dalších letech na našem území větší a větší vzácností.

uhor

Pravda, rybáři se sice snaží úhoře udržet umělým vysazováním. Otázkou ale zůstává, jestli to k něčemu bude. Na našem území je jen malá část toků, odkud mají úhoři teoretickou šanci na cestu do svého trdliště. Hromada řek je neprostupná buďto kvůli velkým přehradám, anebo kvůli obrovským elektrárnám. A tyto stavby úhoři jednoduše nezvládnou. Problémem je, že ani rybí přechody toho moc nevyřeší. Proč? Úhoř se drží u dna, takže se jen těžko navádí do takové rybí cesty. S tímto problémem si nejeden stavitel rybích přechodů už dlouhá léta láme hlavu.

Udržení úhořů je i otázkou peněz. Jejich násada není nejlevnější, právě že naopak. Je tedy jisté, že finanční toky rybářských organizací takový nápor dlouho nevydrží. Naštěstí! Rybáře podporuje například Evropská unie. Ta připravila finanční podporu pro nákup úhoří násady. A je zapotřebí přiznat, že bez těchto peněz by situace vypadala mnohem hůř.

uhor

I přes obrovskou snahu rybářů je dost pravděpodobné, že úhoři za několik let vymizí. A budou se objevovat jen v některých vodách. Ano, nezní to příjemně. Jenže realita je taková, jaká je. Proto si važte, že máte ještě šanci úhoře chytit. Je dost možné, že další generace takovou možnost už mít nebudou…

Autor: Viktor Krus

POZOR! Ve středních Čechách někdo otrávil ryby. Středočeský ČRS nedoporučuje rybolov!

$
0
0

Hodně velkou nepříjemnost řeší od začátku května středočeští rybáři. Na revíru Selná, který spadá pod MO Sedlčany, hynou ryby. Podle poslední údajů uhynulo více jak 100 lososovitých ryb. Příčina úhynu zatím není známá. Středočeští rybáři nedoporučují ostatním rybářům na tomto revíru rybařit. Případ hynutí ryb už řeší policisté.

180 uhynulých ryb. To je zatím poslední údaj od středočeských rybářů, kteří na svých oficiálních stránkách vydali zprávu, aby rybáři nelovili na revíru Selná (č. 413 002). Na nádrži hynou ryby kvůli otravě. Proč ryby hynou, to zatím nikdo neví. Případem se už zabývá policie místně příslušné orgány ochrany přírody.

Tip: AKCE! Získejte naviják ZDARMA! 

sumec

Ryby začaly na Selné hynout na začátku května. Středočeští rybáři i přes hynutí ryb na tomto revíru rybolov nezakázali. Přesto důrazně doporučují, aby se rybáři návštěvě tohoto revíru vyvarovali. Proč? Ryby můžou být jednoduše kontaminované nebezpečnými látkami. Navíc, rybáři počítají s tím, že otrava revíru pořádným způsobem zahýbe s celkovou obsádkou ryb. Je dost pravděpodobné, že v nádrži nakonec všechny lososovité ryby uhynou.

Středočeští rybáři se tak snaží nasměrovat zájemce o lov lososovitých ryb na jiné revíry. Rybářům například doporučují, aby si zajeli na revíry Brzina nebo Mastník 2 a 4. Toto jsou revíry v blízkosti Selné, které otrava nezasáhla. A navíc jde o vody, které jsou bohatě zarybněné.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách středočeských rybářů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Bič na ryby Capture Reactiv Spirit 7S-700

$
0
0

Dneska jsme si pro vás připravili recenzi zajímavého produktu od firmy Capture. Jedná se o jednoduchý a levný bič Capture Reactiv Spirit 7S-700. Tento bič je vhodný jak pro lov bílé ryby na řekách, tak ale i na stojatých vodách. Model biče na ryby, o kterém dneska tato recenze bude, je vhodný pro začátečníky, kteří si chtějí lov ryb na dlouhý bič vyzkoušet. Tato udice má řadu předností, ale jak už to u nás bývá, našli jsme i nějaké nedostatky. A bylo jich docela dost…  

Lov ryb na bič. V poslední době není tato metoda mezi rybáři moc populární. Přesto, jistá vlna zájmu o tento způsob lovu ryb pořád existuje. A není se čemu divit. Uspěchaná doba lidem ukrajuje čím dál více volného času. Proto někteří rybáři hledají takovou rybařinu, která je zábavná, přitom časově minimálně náročná. A přesně toto lov ryb na bič nabízí. S touto metodou rybolovu si zachytáte obrovské množství ryb za malou chvilku.

plavana

Bohužel. Nízký počet rybářů, kteří se o plavanou vážně zajímají, se podepisuje na nabídce rybářských firem. Ta je opravdu velmi nízká. Jsou tady společnosti, které nabízí drahé vybavení pro skutečné fajnšmekry do plavané. Ale pokud s lovem na splávek teprve začínáte a chcete si vyzkoušet, jestli vás vůbec bude bavit, pak je pro vás drahé vybavení zcela zbytečné. Naštěstí ale pořád nějaké společnosti vybavení na plavanou pro začátečníky nabízí. A jednou takovou firmou je i společnost Capture.

 

O biči Capture Reactiv Spirit 7S-700

Co o tomhle biči na ryby říct? No, bude to těžké, protože tento bič je slušně řečeno „pouhá“ laminátová trubka. Ale zkusme to! Konkrétně tento model biče od firmy Capture měří 7 metrů. Jedná se tak o perfektně dlouhou udici na ryby, se kterou můžete lovit ryby i dále od břehu. Bič Capture Reactive Spirit 7S-700 je pochopitelně teleskopický. Takže po sbalení měří okolo 110 centimetrů.

rybareni_bic_na_ryby

Na konci tohoto biče je jednoduché kovové očko, za které se navazuje montáž se splávkem. Na náš vkus toto očko nepůsobí zrovna decentně – mohlo být trošku menší. Pro vysvětlení. Tady nejde jenom o design, ale i funkčnost. Menší očko by totiž hodně usnadnilo například navlékání silikonové trubičky proti zamotání.

ocko_bic_na_ryby

Tento bič od firmy Capture je vyrobený z laminátu. Proto jeho hmotnost není pocitově zrovna nejnižší. Takže začátečníkům doporučujeme, aby při lovu s tímto bičem na ryby měli k dispozici vidličku, o kterou si ho můžou opřít. Ještě něco. Laminát není zrovna tím nejmodernějším materiálem pro výrobu prvotřídních rybářských udic. A to jde poznat i na tomto biči od firmy Capture. Bič v této délce působí poměrně těžkopádně, jeho akce je například při nahazování velice pomalá.

rukojet_bic_na_rybyTeď k rukojeti. Ta není potažena vůbec žádným protiskluzovým materiálem. A to je při lovu za deště poměrně nepříjemné. Udice při své váze tak docela dost prokluzuje. Na druhou stranu, holá rukojeť se mnohem lépe čistí od zbytků krmení. Takže to má i své výhody. Spodek biče Capture je zajištěn plastovým víkem. Co nás na této udici naštvalo je to, že nemá víko pro uzavření. Takže pokud po skončení lovu sundáváte návazcový materiál, pak si musíte najít něco, čím zabráníte vyjíždění ostatních dílů uvnitř biče. Tohle je fakt k vzteku!

rybarsky bicAno, je zapotřebí neustále myslet na to, že tento model biče od firmy Capture je opravdu pro ty rybáře, kteří s touto metodou teprve začínají. Přesto, bič Capture Reactiv Spirit 7S-700 mohl být více vyladěný. Například již zmíněná absence uzavíratelného víčka je opravdu tristní a pro rybáře hodně nepříjemná. Pravda, jde o detail. Ale právě z detailů se skládá celkový dojem. Naše prozatímní hodnocení? Celkový výsledek je únosný, co se ceny týče. Tento bič totiž seženete za pár stovek (cena se různí podle prodejen), což je pro začátečníka klíčové.

 

Testování u vody

Na testování biče Capture Reactiv Spirit 7S-700 jsme byli opravdu zvědaví. Proč? V „laboratorních“ podmínkách nás tento výrobek prostě vůbec nepřesvědčil. Jednoduše, první dojem nám našeptával, že tento bič bude skutečnou tragédií. A to i pro ty rybáře, kteří s plavanou nijak často nekoketují.

rybarsky_bic

Pro test tohoto produktu jsme si vybrali řeku Berounku. Ideální lokalita pro plavačkáře! Rozhodli jsme se, že bič na ryby Capture Reacitv Spirit 7S-700 otestujeme v ostrém „provozu“ při lovu. Takže připravili jsme návnadu, nástrahy, a hurá do toho. První dojem z lovu? Tento bič je opravdu pocitově hodně těžký, což je při delším rybolovu poměrně nepříjemné. Ovšem! Pokud si člověk vezme s sebou k vodě obyčejnou vidličku, pak se situace obrací. Stačí si totiž bič o tuto vidličku opřít, a následně přijde příjemná úleva.

bic_rybarsky

Co se týče akce. Kvůli tíze tohoto biče je nahazování montáže poměrně pomalejší – člověk do toho musí dát více síly. Ale na to se dá zvyknout. Nás především zajímalo, jaká bude akce při záseku. A k našemu překvapení to nebylo nijak hrozné. Špička tohoto biče je opravdu jemná, přičemž dobře „spolupracuje“ s tužším tělem biče. Takže s touto „rourou“ bez nejmenších problémů zaseknete i jemný záběr od drobné rybičky. A ano, v tomhle směru nás tenhle bič skutečně překvapil. Čekali jsme totiž, že s tímto „kolohnátem“ se nás jemné záběry od menších ryb týkat nebudou. Ale mýlili jsme se…

rybareni_bic_na_ryby

Teď k samotnému lovu. Měli jsme štěstí, protože na Berounce nám na lovné místo najelo hejno cejnů. A musíme se přiznat, že jejich lov na tento bič byl skutečně parádním zážitkem. Bič Capture Reactiv Spirit 7S-700 se nádherně ohýbal, a i pod velkou tíhou pracoval naprosto spolehlivě. A zase jedno překvapení pro nás. I přes obrovskou těžkopádnost této udice jsme cítili každý výpad ryby. Fakt zážitek! Super bylo, že díky délce biče Capture Reactiv Spirit 7S-700 jsme byli schopni nahazovat i dále od břehu. Tedy do míst, která byla pro ryby atraktivnější.

Ale vraťme se k tomu pocitu ze zdolávání. Ten pocit bojovat s velkým cejnem jen s pomocí tohoto biče byl fakt úžasný. Nakonec se tak z „hrubého vidláka“ vyklubal „spolehlivý společník“. Jo, přiznáme se, že takový konec jsme nečekali. A když jsme tuto udici rozbalili úplně poprvé, tušili jsme, že ji v této recenzi „rozsekáme“.

Ale po super chytačce na Berounce by to k tomuto „klacku“ od Capture nebylo jednoduše fér…

 

Závěrečné hodnocení: Těšilo nás, hrubijáne!

Ano. Opravdu nás těšilo si s tímto bičem u vody chvíli pohrát. A musíme se přiznat k tomu, že nakonec ten bič s sebou k vodě občas odneseme. Takhle. Pro závodníka nebo plavačkového fajnšmekra je to udice úplně na nic. Ovšem pro rybáře, který si chce na dvě hodinky sednout k vodě, a chce si při chytání „čudel“ odpočinout, je tento bič opravdu ideální. Prostě si s ním užijete kopec zábavy.

Neříkáme, že tento bič je nejlepší, který jsme kdy drželi v ruce. Je ale sympatický. Na první dojem vás jednoduše neoslní. Ale z průměrně hezké holky si taky hned nesednete na zadek. Po spolu stráveném čase si přesto k tomuto biči od firmy Capture najdete svou cestu, a nakonec spolu budete spokojeně žít. Tak jako by to bylo u té holky…

 

Technické parametry: Bič na ryby Capture Reactiv Spirit 7S-700

Délka: 700 cm

Počet dílů: teleskopický

Transportní délka: 110 cm

Barva: šedo-zelená

Výhody: Cena, zajímavá akce při zdolávání, snadno čistitelná rukojeť

Nevýhody: Poměrně těžký, pomalá akce při nahazování, velké očko pro navázání montáže, chybí vrchní uzávěr

 

Redakce InRybar.cz

RYBÁŘSKÁ SEZÓNA V OHROŽENÍ: Rybáře čekají těžké časy! Letos má přijít extrémní sucho!

$
0
0

Pamatujete si ještě loňské sucho? Extrémní teploty, které vysály z našich revírů veškeré zásoby vody, možná nebyly úplně posledními. To alespoň tvrdí meteorologové. Ti totiž letos očekávají ještě větší extrém! Podle současných předpovědí má v dalších měsících přijít nejteplejší léto za posledních 40 let! Pokud by se tak stalo, rybářská sezóna by byla ve velkém ohrožení.

Letošní letní teploty mají podle meteorologů dokonce překonat rekordní léto z roku 1976. V tomto roce pod náporem vysokých teplot vysychaly řeky i jezera. Podle meteorologů se teplotně „rekordní“ rok bude možná opakovat. Odborníci očekávají, že v létě přijdou dlouhá období s extrémně vysokými teplotami. Rekordně vysoké teploty se mají týkat jak Evropy, tak například i Severní Ameriky.

Tip: Naviják na ryby ZDARMA!

Meteorologové očekávají, že v letních měsících přijdou teploty nad 30 stupňů, které budou trvat 15 i více dní. A přesně takové počasí panovalo i loni. Tehdy pod tímto teplotním náporem vysychaly potoky, řeky, rybníky a dokonce i přehrady. Ostatně, celou situaci si můžete připomenout na přiložených videích.

Tip: Naviják na ryby ZDARMA!

Z těchto předpovědí nemůžou mít žádnou radost rybáři. Extrémní sucho se totiž podepsalo i na rybářské sezóně. Negativně samozřejmě. Málo kyslíku ve vodě a vysoká teplota jednoduše způsobily, že ryby nebraly. Rybáři tak k vodě chodili především brzo ráno, kdy se občas podařilo nějakou tu rybu přelstít. Zbytek dne byl ale naprosto nulový. A to i v noci, kdy teploty nijak výrazně neklesaly. Věřme, že se předpověď meteorologů nenaplní, a že tuto sezónu si nakonec užijeme…

Redakce InRybar.cz

TIPY A TRIKY: Levné posilovače nástrah na kapry, které vám zaručují více záběrů!

$
0
0

Lov kaprů je v plném proudu. Rybáři se už častěji vydávají na břehy svých revírů, kde se snaží přelstít tamní kapry. Přesto, některým rybářům kapři berou více než těm druhým. Čím to je? Tajemství úspěšnějších rybářů může tkvít i v tom, že svou nástrahu zatraktivňují s pomocí atraktivních látek. Ano, tyto atraktory opravdu vylepšují rybářovu nástrahu. Co ale použít?

Možností je celá řada. Rybář může použít tekuté nebo sypké atraktory, které jednoduše nanese na svou nástrahu. Tekuté a sypké atraktory na kapry se můžou dokonce i míchat. Je to jednoduché! Nejprve na nástrahu nanesete tekutý atraktor, a poté nástrahu na kapra ještě vyválíte v sypkém atraktoru. Tím tak získáte perfektně „vytuněnou“ laskominu na kapra, který tomuto prostě nemůže odolat! Pojďme si teď ukázat levné atraktory za pár korun, které při lovu kaprů zaručeně fungují…

plavana-kapr

 

CSL koncentrát KAPRPRO

Cena: 119 korun

Objem: 1 litr

Výrobek je dostupný na InFish.cz

csl-koncentrat-kaprpro-originalTento tekutý atraktor vyrábí česká firma KAPRPRO. Jedná se o perfektní tekutý atraktor, který je silně koncentrovaný. Nádherně silná vůně patří k nejsilnějším zbraním tohoto výrobku. Ovšem to není všechno. CSL koncentrát KAPRPRO má i velice hustou konzistenci – představte si ho jako kondenzované mléko. Tudíž, tento koncentrát KAPRPRO dělá ve vodě nádherně atraktivní mrak, který láká ryby i z dalekého okolí.

Perfektní na tomto koncentrátu je hlavně jeho cena. Ta je bezkonkurenčně nejnižší na našem rybářském trhu. Litr tohoto CSL koncentrátu od českého výrobce získáte za pouhých 119 korun. Takovou nabídku vám nedá nikdo jiný!

CSL koncentrát je k dostání hned v několika příchutích. Můžete si vybrat tekutý atraktor s příchutí halibuta, jahody, medu, švestky nebo česneku. A právě česnek je našim horkým favoritem. Toto CSL má velice koncentrovanou vůni, která při lovu kaprů zaručeně funguje. Perfektní na tomto česnekovém CSL je to, že jej můžete kombinovat jak s masovými, tak i ovocnými příchutěmi nástrah. Prostě bomba!

 

Rybí moučky

Hmotnost: 500 gramů

Cena: od 45 korun

Výrobek je dostupný na InFish.cz

rybi_moucka_ltJednoduché, ale zatraceně účinné. Takto by se dal popsat účinek rybích mouček při lovu kaprů. Rybí moučky jsou totiž nejpřirozenějšími atraktory nástrah. Jedná se o směsi z vodních živočichů, které samotné ryby prostě milují. Rybí moučky se vyznačují zajímavým zbarvením a nádherně koncentrovanou vůní. A přesně tohle pro zatraktivnění vašich nástrah potřebujete.

mikropelety_mouckaJak s pomocí rybí moučky zatraktivnit vaší nástrahu na kapry? Je to jednoduché. Stačí vaši nástrahu v této moučce vyválet. Pokud chytáte na suchou nástrahu, pak ji jednoduše navlhčete vodou nebo nějakým tekutým atraktorem. Sypké atraktory jsou parádní v tom, že po vhození do vody se začnou z nástrahu pomalu uvoňovat. Tím tak okolo vaší nástrahy vznikne nádherně atraktivní mráček lákavých surovin, které přilákají ryby.

rybi_moucka_primeV nabídce rybích mouček je hned několik druhů těchto sypkých surovin. Můžete si vybrat sleďovou, lososovou nebo nejrůznější druhy rybích mouček. Nejvíce z těchto druhů určitě doporučujeme sleďovou moučku. Ta má totiž nejkoncentrovanější pach a také zbarvení. Sleďová moučka je opravdu nejlepší!

V naší nabídce naleznete celou řadu tekutých i sypkých atraktorů od nejrůznějších výrobců za parádně nízké ceny. Navštivte náš e-shop InFish.cz a obstarejte si vše pro úspěšný lov kaprů!

Přejeme vám příjemný nákup!

Váš InFish.cz

Viewing all 5897 articles
Browse latest View live