Quantcast
Channel: InRybar.cz
Viewing all 5895 articles
Browse latest View live

TROFEJNÍ CANDÁT! Rybář chytil candáta o váze 10 kilogramů! Podívejte se na fantastickou rybu!

$
0
0

Nádherná ryba! Takhle jednoduše by se dal popsat úlovek chorvatského rybáře. Ten ulovil naprosto luxusního candáta, který měřil 93 centimetrů a vážil neuvěřitelných 9,95 kilogramů. Pravda, dravci se ještě chytat nemůžou, ale proč se nenavnadit? Na rybu z říše snů se můžete podívat na videu, které jsme pro vás našli na rybářském internetu…

Tak takového candáta by si přál ulovit snad každý rybář. Nádherně stavěný dravec s mohutným hřbetem a krásně vypouklým břichem vypadá prostě fantasticky! A co ještě? Naprosto luxusně se jeví i hřbetní ploutev gigantického dravce, kterou candát při focení natáhl jako plachtu. Ryba o váze téměř 10 kilogramů a délce 93 centimetrů vypadá opravdu „lahodně“. Paráda! Za takového candáta opravdu velký klobouk dolů!

MEGAAKCE: Získejte naviják na ryby zcela ZDARMA!

MEGAAKCE: Získejte naviják na ryby zcela ZDARMA!

Velký respekt si rybář zaslouží i za to, že trofejního candáta pustil zpátky na svobodu. To se jen tak nevidí. Trofejní candát tak po zapózování putoval zpátky do řeky, kde ho rybář chytil. Respekt! Pokud si totiž vzpomeneme na některé situace na našich vodách, pak by dost pravděpodobně candát nepřežil. A to je škoda! Musíme se naučit pouštět trofejní dravce tak, jako to udělal ten chlapík na videu.

Úspěšný rybář uvedl i lokalitu, na které tohoto pohádkového dravce ulovil. Jedná se o řeku Sávu. Téměř 1000 kilometrů dlouhá řeka je významným tokem na Balkánském poloostrově. Řeka protéká Slovinskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a končí v Srbsku. Zde se v Bělehradě vlévá do Dunaje. Řeka Sáva je nádherným tokem, ve kterém žijí kapitální ryby. Tenhle candát je toho nezpochybnitelným důkazem…

Redakce InRybar.cz


France Fishing Adventure: Evropské rybářské safari (2. díl)

$
0
0

Ahoj přátelé, kamarádi, rybáři a dobrodruzi. Prostě vy všichni, kteří toužíte alespoň jednou v životě zažít na vlastní kůži to, co já, když jsem se dva roky toulal po francouzských řekách a jezerech, kde jsem si vychutnával opravdové rybářské safari. Safari spojené s pobytem v divoké a panenské přírodě, při kterém si sáhnete až na dno svých sil. Safari, na kterém objevíte kouzlo Francie, a na které nikdy nezapomenete, protože na jeho konci na vás, jako třešnička na dortu, čeká vysněný životní úlovek. A právě pro ty z vás, kteří po takových zážitcích toužíte, je tady France Fishing Adventure, společnost, která vám tohle všechno nabízí a která vám ukáže místa, o kterých jste doposud jen snili.

 

Naše motto je: Přestaň snít, začni žít!

A tak přestaňte jen snít a rozhodněte se své sny konečně prožít! S naší pomocí nemusíte být milionáři, abyste mohli zažít opravdovou exotiku a adrenalin, a chytit si svou životní rybu. Nemusíte cestovat na druhou stranu světa, aby se z vás stali dobrodruzi. Nemusíte ani překročit hranice Evropy. Stačí vám odhodlání, odvaha a touha prožít něco výjimečného. Nevěříte? Pojďte se tedy s námi podívat, jaké lahůdky jsme si pro vás, vyznavače adrenalinového rybolovu, připravili.

Lysec ze Salagou 2

Lokality: Pro vaši lepší představu o tom, kam se s námi můžete vydat, jsme nabízené lokality pojmenovali podle toho, jaký světadíl svým rázem a okolní přírodou připomínají. První z nich je  Austrálie aneb křišťálové jezero Salagou, ležící ve vyprahlé a divoké provincii Languedoc Russilion, které svou sluncem bičovanou krajinou a do ruda zbarvenými horami připomíná právě Austrálii. Další je Afrika, představovaná národním parkem Camarque s řekou Rhonou, které vás svou exotickou faunou i flórou, mokřady a bažinami přenesou kamsi do delty africké řeky Okavango. A nakonec Evropa v podobě řeky Mosely, která svým příjemným klimatem a krajinným rázem reprezentuje v naší nabídce právě náš kontinent.

 

Lac du Salagou: Austrálie v srdci Evropy

Toužíte po pobytu v australské divočině, aniž byste přitom museli opustit svou rodnou Evropu? Pak je Salagou tou pravou volbou pro vás. Čeká vás tu 700 hektarů vodní plochy s blankytně průzračnou vodou obklopenou rudými horami, které právě svým zbarvením připomínají posvátnou australskou horu Uluru. K tomu 2890 hodin slunečního svitu ročně, každodenní čerstvý vítr přinášející z okolních strání nádhernou vůni tymiánu, a v křišťálových vodách jezera červení raci, obrovské štiky, až 100 kilogramoví sumci a hlavně nádherní a velcí kapři. Tohle všechno je Salagou, jezero ležící uprostřed jihofrancouzské provincie Languedoc-Roussillon.

Salagou titulka

Tip: Rybaření ve Francii. Více informací na webu ffa.cz

 

Co vás s námi na Salagou čeká?

Na toto kouzelné jezero pořádáme 10 denní speciální expedice, které jsou určeny pro 2 až 4 osoby.

I zde bude po celou dobu výpravě k dispozici náš český rybářský průvodce, který je zároveň i fotografem a kameramanem. Průvodce plynně komunikuje francouzsky, Lac du Salagou velmi dobře zná a má zde vytipována atraktivní místa pro úspěšný lov všech zdejších druhů ryb.

Chlap s rybou

Na Salagou se budete pohybovat pomocí našich nafukovacích člunů, které jsou vybaveny kvalitními elektromotory o výkonu 2 HP a echoloty. Bydlet budete ve špičkových bivacích a spát na kvalitních lehátkách. Takže jediné, co si s sebou musíte vzít, je spacák a rybářské vybavení (pruty, stojany, signalizátory, boilie apod.). Pokud by vám ale snad i toto základní vybavení chybělo, můžeme vám jej po dohodě samozřejmě zapůjčit.

 

Pohyb a pobyt na Salagou

Škola přežití: Protože je Salagou opravdu velikým jezerem a ta nejlepší místa jsou mimo snadný dosah civilizace, kde si již nelze jen tak jednoduše opatřovat zásoby, bude zde součástí expedic tzv. škola přežití.

Dozvíte se a naučíte, jak se filtruje voda z jezera tak, aby byla pitná, k jídlu si s námi připravíte čerstvě ulovenou rybu, například candáta, a ukážeme vám, jak se dělá místní specialita račí ragú. Budeme se řídit naším heslem „co si ulovíš, to máš“.

A večer, pokud jste kamarádi s netopýry, hady a pavouky, můžete spát přímo pod širým nebem plným hvězd.

bivak na Salagou

Strava: Vaše strava bude složena převážně z toho, co si sami ulovíte (raci, ryby apod.) Pokud ovšem ryby nejíte nebo se vám při rybolovu nezadaří, hladu se bát nemusíte. Pro takový případ máme připravené balíčky od firmy Expres Menu. Jde o vysoce kvalitní potraviny bez chemických sterilizátorů a konzervantů, které vydrží i extrémní teploty.

Výlety: Pokud máte kromě rybolovu zájem i o bližší průzkum okolní nádherné krajiny, náš průvodce vám rád poradí, kudy se vydat, nebo vás na vašich cestách doprovodí.

Foto a video: I tady je součástí našich služeb  krátké, dvouminutové vzpomínkové video, které vám během vašeho pobytu natočíme a sestříháme, plus sada deseti fotografií s vašimi úlovky.

Prvním úlovkem  na Salagou byl Sumec

Tip: Rybaření ve Francii. Více informací na webu ffa.cz

 

Rybolov  na Salagou

Rekordní kapr zde ulovený je lysec o váze 34 kilogramů a i úlovky sumců tu atakují magickou hranici 100 kilogramů. Prostě jako všude na jihu tu ryby dosahují značných rozměrů. Jezero je také plné raků, a tak tu doporučujeme chytat na hodně vysušené boilié nebo tygří ořech. Noční rybolov kaprů je zde povolen. Salagou je velmi atraktivní a oblíbenou lokalitou i pro příznivce vláčky. V sezóně běžně křižují hladinu jezera lodě francouzských vláčkařů, kteří během jediného dopoledne dokáží ve dvou nachytat i 20 štik nebo candátů.

Tip: Rybaření ve Francii. Více informací na webu ffa.cz

Kapr ze Sala 

Cena a termíny

Kaňon na kopci kolem SalagouExpedice na tuto lokalitu podnikáme od 1. března do 31. listopadu. Ovšem nejlepším obdobím pro lov kaprů a sumců na Salagou je začátek dubna až konec června. Od července do druhé půlky září zde teploty ve stínu mnohdy dosahují i 45 stupňů Celsia, a některé druhy ryb v tomto vedru přestávají brát. V tomto období se loví spíše štiky a candáti, a tak v těchto měsících jsou výpravy zaměřeny převážně na ně.

Poté, až v druhé půlce září, s příchodem prvních dešťů, se ryby z „letního spánku“ probudí a opět se zde začínají lovit i krásní kapři a velcí sumci. Tyto druhé „rybářské žně“ pak pokračují až do konce listopadu. Na konci listopadu se už ale hodně ochladí a silný vítr, zima, déšť a obrovské vlny naprosto znemožní rybolov. Prosinec je proto měsíc, kdy sem tedy naše expedice už nerealizujeme.

Pozor!! Počet expedic na Salagou je omezen!

Krajina na SalagouVzhledem ke vzdálenosti 1550 kilometrů i náročnosti terénu se jedná o opravdu speciální expedice, kdy každou z nich pro zájemce doslova „ušijeme na míru“. Z tohoto důvodu je jejich počet omezen na 10 za rok a je třeba je objednávat s větším předstihem, a to minimálně 1 měsíc předem. Vždy před podepsáním smlouvy se s vámi osobně sejdeme, seznámíme vás s tím, co vás čeká, a celou výpravu spolu detailně naplánujeme.

Cena na osobu se pohybuje podle náročnosti a počtu účastníků od 1100,- eur.

Pokud se rozhodnete s námi vydat na některou z těchto fantastických lokalit, kontaktujte nás prostřednictvím našich internetových stránek na www.ffa.cz nebo na emailu: info@ffa.czpopřípadě na telefonu: +420777 504 944 nebo 777 132 456.

S pozdravem Petrův zdar

Slávek Freecarp a Martin Mráz

„ČESKÉ TRESKY“ V LABI: Rybáři se snaží vrátit mníka do Labe. Jedním kliknutím můžete pomoci i vy!

$
0
0

Rybáři z MO Kolín a z MO Žíželice dostali skvělý nápad. Chtějí do Labe a Cidliny nasadit mníky jednovousé, čímž se pokusí navrátit tyto nádherné ryby do našich toků. Ale aby se mníci v Labi a Cidlině skutečně objevili, potřebují rybáři podporu od rybářské veřejnosti. Nebojte, není to nic složitého. Stačí jedno kliknutí! Pomozte kolínským rybářům v jejich snaze o navrácení mníka jednovousého do Labe!

Rybáři z MO Kolín a z MO Žíželice chtějí mníky nasadit do revírů Labe 24A (č. 411056), a také do Cidliny 2 (č. 411 010). V minulých letech se právě v těchto revírech mník jednovousý vyskytoval. Jenže! Pak zcela vymizel. Ale s tímhle stavem se rybáři nehodlají smířit. Proto se pokusí mníky jednovousé vrátit zpátky. Tento postoj je opravdu příkladný, protože mizení původních rybích druhů je obrovským problémem celé České republiky. Je proto zapotřebí, aby se celá situace řešila okamžitě.

Pomozte vrátit mníky do Labe Cidliny. Hlasujte v programu Pro Kolínsko!

Hlavním strůjcem tohoto projektu je pan Jiří Krouza, místopředseda MO Kolín. Ten na celé věci pracoval skoro rok. Odborný dozor nad celým projektem držel pan Ing. Jiří Křišťán, Ph.D. z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech. Administraci pak měl na starosti pan Josef Sejkora z MO Žíželice. A zdá se, že se práce těchto pánů vyplatila. Ale!

K tomu, aby rybáři mohli mníky nasadit do Labe a Cidliny, potřebují podporu rybářské veřejnosti. Rybáři, kteří se snaží vrátit mníka do Labe a Cidliny, přihlásili svůj projekt do programu Pro Kolínsko, který organizuje společnost T.P.C.A. Jak to funguje? Do programu Pro Kolínsko se přihlásily projekty, které žádají společnost T.P.C.A. o finanční podporu. A jenom 12 projektů s nejvíce hlasy z řad veřejnosti uspěje!

Proto vás prosíme, abyste i vy pro projekt navrácení mníků do Labe a Cidliny hlasovali. Hlasovat můžete ZDE! Děkujeme za vaši podporu! Pozor! Hlasovat můžete pouze do 15. dubna 2016!

 

Mník jednovousý: Ryba, kterou vyhubili lidé

Mník jednovousý se v naší zemi hojně vyskytoval. Tedy, až do 50. let minulého století. V tomto období se ale objevily velice silné překážky, se kterými se (nejen) mníci nedokázali vypořádat. Přílišné a drastické úpravy řek, znečištění vod, anebo zanášení řek sedimenty. To všechno vedlo k tomu, že spousta původních rybích druhů, včetně mníka, začaly z našich toků mizet.

A například právě zmíněný mník jednovousý vymizel z Labe a Cidliny úplně. Uvedené negativní faktory totiž zamezily tomuto nádhernému druhu v rozmnožování, což vedlo k totálnímu zhroucení tamních populací.

Pomozte vrátit mníky do Labe Cidliny. Hlasujte v programu Pro Kolínsko!

Teď je načase, abychom Labi a Cidlině vrátili to, co jsme jim v minulosti vzali. Voda ve zmíněných řekách se postupem času zkvalitnila. Rybáři tak věří, že mníci budou schopni v řekách žít, a dokonce se budou i rozmnožovat. To by byl ten nejlepší stav, protože samotné ryby by bez výraznější pomoci člověka rozšiřovaly svou populaci. Mníci by se tak zase vrátili do Labe a Cidliny. A to přece chceme všichni!

A nyní k tomu můžete přispět i vy! Nezapomeňte, stačí jen kliknout…

Všem, kteří se rozhodnou rybářům pomoci, upřímně děkujeme.

Redakce InRybar.cz

5 rad pro začínající rybáře

$
0
0

Komerční článek: Stát se rybářem není jen na vašem rozhodnutí. I tento koníček podléhá řadě povinností a kromě nutných formalit budete potřebovat i správné vybavení, aby se z rybaření místo zábavy nestalo spíše utrpení. Na co všechno se musíte připravit a co budete pro začátek potřebovat? Tady je pět nejdůležitějších rad.

 

Před praxí teorie

dodatek_2016Ať se vám to líbí, nebo ne, nechcete-li pytlačit, budete potřebovat osvědčení o získání kvalifikace pro vydání rybářského lístku a členskou legitimaci. Veškeré informace včetně přihlášky získáte při návštěvě Českého rybářského svazu (ČRS) nebo Moravského rybářského svazu (MRS).

Zde složíte i test prověřující vaše znalosti zejména z poznávání ryb a vodních organismů, jejich biologie, dále znalosti způsobu lovu či příslušných zákonů. Po úspěšném složení tohoto testu získáte osvědčení, na jehož základě vám bude vydán rybářský lístek. S ním už pak můžete žádat o přijetí do rybářského spolku, poplatek za vstup do něj se pohybuje kolem 1000 korun.

 

Pozor na Rybářský řád

plotice_cerviJakmile se pustíte do studia Rybářského řádu, zjistíte, že nezbytnou povinností každého rybáře je podběrák, pean a metr. Takže ještě než se pustíte do nákupu ostatního vybavení, nezapomeňte, že bez těchto tří náležitostí se prostě neobejdete.

 

Dva pruty jsou základ

krajinaPři první investici do základního rybářského vybavení nepotřebujete nutně to nejdražší, ale zároveň nekupujte ani to nejlevnější a nekvalitní. Vždy si nechte poradit od specialistů. Obecně platí, že základ rybářské výbavy by měly tvořit dva pruty, ke kterým potřebujete i naviják a vlasec. Ve větším množství pak musíte pořídit olůvka, háčky a splávky. Na nákup rybářských potřeb můžete využít i nejrůznější slevy, například slevový kód na slevu 75% na Mall.cz.

 

Funkční oblečení

krajinaK základnímu vybavení rybáře patří určitě i funkční oblečení, ve kterém vám nebude u vody zima, které neprofoukne a nepromočí se při prvním styku s vodou. Pro nákup oblečení můžete využít i další slevové kupóny do eshopů s textilem.

 

Zábava pro ostatní

Nechcete-li sedět u vody sami, ale vaše nejbližší rybaření nebaví, nemusíte věšet hlavu. Vymyslete jim jinou zábavu a vyrazte do přírody společně. Možností, co se dá podniknout, je spousta, ať už od nejrůznějších her v přírodě, přes turistiku a cyklistiku až po lezení po skalách či potápění. Pokud navíc využijete slevový kupón do Sportobchodu, můžete nejen načerpat inspiraci, ale získat až 60% slevu z ceny zboží nebo třeba dopravu zdarma.

Jakmile získáte rybářský lístek s povolenkou a pořídíte potřebné a kvalitní vybavení, nezbývá už, než vám popřát „Lovu zdar“.

TIPY A TRIKY: Účinná nástraha kapry, která zaručeně funguje

$
0
0

Pečivo a řepka. Dvě léty prověřené suroviny, které kapři milují. A co teprve, když pečivo a řepku spojíte dohromady? Ale ano, taková nástraha už existuje! Jmenuje se ŘEPKÁČ. Jedná se o nástrahu, která vypadá jako klasické rohlíkové boilies. Jenže! Právě ŘEPKÁČ je vyrobený z prvotřídního těsta, které český výrobce této nástrahy vyvinul s pomocí odborníků z Francie. A navíc, výrobce do těsta přidal i samotnou řepku. Vznikla tak nástraha, která při lovu kaprů perfektně funguje!

ŘEPKÁČ je perfektní nástraha. Spojuje výhody jedněch z nejlepších surovin pro lov kaprů – řepky a pečiva. A toto spojení funguje naprosto luxusně! Pečivo je totiž skvělým základem (nosičem) pro koncentrovaný dip a barvu. Samotná řepka je pak další zatraktivňující surovinou, která ještě více láká kapry k záběru.

kapr

Jak to vlastně celé funguje? Jen si to představte! Po vhození ŘEPKÁČE do vody začne pečivo nasakovat vodu. Tím tak vznikne nádherně měkká kulička, které si všimne každý kapr. Ale teď k tomu hlavnímu tajemství! Měkká nástraha z pečiva velice dobře vypouští do vody atraktivní dip. A ten ještě posilují olejovité složky z řepky. Tohle spojení je opravdu parádní a nemůže mu odolat žádný kapr! A proto není divu, že rybáři ŘEPKÁČ tolik chválí! Prostě jim funguje…

 

repkac-originalŘEPKÁČ

Cena: 59 korun

Výrobek je dostupný na InFish.cz

AKCE: Při zakoupení 3 a více ŘEPKÁČŮ libovolné příchutě, dostanete 1 balení zcela ZDARMA navíc!

Doprava: Při objednávce nad 700 korun doprava zcela ZDARMA!

repkac_olihenŘEPKÁČ vás uchvátí hned na první pohled. Jedná se o nástrahu s velice zajímavou strukturou. ŘEPKÁČ je na povrchu měkký, přičemž jeho jádro je tvrdé. Ale přesně takhle to má být! Tato struktura slibuje jen ty nejlepší vlastnosti při lovu kaprů. Pokud se totiž podíváte na jiné nástrahy z pečiva, tak zjistíte, že jsou tvrdé. Ale to je špatně! Tvrdá nástraha z pečiva mnohem hůře vypouští do vody atraktivní látky! Naprosto kouzelné je to, že při pohledu na ŘEPKÁČ uvidíte jednotlivá zrníčka řepky, která jsou přidána v těstě. Tohle se nám fakt líbí!

repkacVýrobce si s ŘEPKÁČEM opravdu vyhrál. Není proto divu, že právě tato nástraha je jeho vlajkovou lodí. Když krabičku ŘEPKÁČE otevřete, okamžitě ucítíte koncentrovaný dip. Právě vůně je velice silnou zbraní ŘEPKÁČE! Koncentrované vůně dosáhl výrobce díky kvalitním dipům, ale také díky složení těsta. ŘEPKÁČ totiž není vyrobený z klasického těsta jako ostatní nástrahy. Ne! Výrobce si při vývoji této nástrahy přizval odborníky z Francie. A ti tak spolu vytvořili jedinečné těsto, které svou kvalitou předčí ostatní nástrahy z pečiva. Kvalita je na ŘEPKÁČI obrovskou předností, která se vyplácí!

repkac_vanilkaŘEPKÁČ je k dostání v neuvěřitelném rozpětí příchutí – je jich hned 13. Je těžké si vybrat tu nejlepší. Z osobní zkušenosti víme, že naprosto parádní je ŘEPKÁČ s příchutí vanilky, medu, scopexu, jahody nebo banánu. Vynikající jsou ale i masové příchutě této nástrahy. ŘEPKÁČ se nastražuje buďto mimo háček (s pomocí šňůrky), anebo jej můžete napíchnout přímo na háček. To už záleží na vás!

Jedno je jisté – ŘEPKÁČ určitě vyzkoušejte. Právě tahle nástraha vám zaručuje, že si parádně zachytáte nádherné kapry! Prohlédněte si kompletní nabídku levných, ale velice účinných, nástrah od firmy KAPRPRO!

Přejeme vám příjemný nákup!

Váš InFish.cz

„Ochrana trofejních ryb nefunguje. Rybáři kapitální ryby ukradnou!“ říká Dušan Hýbner, předseda SÚS ČRS

$
0
0

Dušan Hýbner. Předseda středočeských rybářů, který svým chováním připomíná neposedného revolucionáře. Jenže! Jeho nápady a názory nejsou planými výstřely do vzduchu. Naopak! Jeho buldočí povaha plná zarputilosti a výdrže vede k tomu, že se minimálně rybářské organizace ve Středních Čechách začínají měnit k lepšímu. A to docela výrazně. Takže neúnavná chuť ke změnám začíná nést první plody. I možná proto je „postrachem“ pro samotné vedení ČRS. A naopak pro rybáře je vítanou a dlouho očekávanou změnou…

Naprosto přesně si pamatuji ten moment, kdy jsem se poprvé s panem Hýbnerem dostal „do křížku“. Tehdy jsem velice silně nesouhlasil s jeho postojem ohledně dávání povolenek dětem zdarma. K mému překvapení se mi pan Hýbner ozval. Z jeho strany ale nešlo o žádnou „spršku urážek“, na které jsem zvyklý. Ne. Konstruktivně mi vysvětlil, proč prostě s nápadem dávání povolenek dětem zdarma nesouhlasí. I když můj názor na celou věc zcela nezměnil, pochopil jsem, že mám tu čest s funkcionářem, který si stojí za svým. A to i v tom případě, kdy je na něj vyvíjen velice tuhý tlak.

V průběhu dalších měsíců jsem si všiml, že středočeští rybáři, pod vedením Dušana Hýbnera, přistoupili k velice přínosným krokům. Začali například zveřejňovat rybí násady. Jasně, kde kdo by si pomyslel, že nejde o nic zásadního. Jenže já celou věc vnímám jinak. A tenhle krok beru jako zajímavou revoluci. Připadá mi totiž, že se část ČRS začíná otevírat veřejnosti. A to je přesně to, co potřebujeme.

S panem Hýbnerem v některých věcech nesouhlasím. Mám na dané věci prostě jiný pohled, prožil jsem jinou zkušenost. Přesto, ať už spolu nesouhlasíme, vždy vedeme konstruktivní debatu na nejrůznější témata. Jako například teď.

 

Pane Hýbnere, začneme mým postesknutím. Jako řadového rybáře mě na fungování ČRS trápí jedna věc. Jednoduše nevím, kde končí mé peníze, které ČRS dávám. Pravda, jsou tady členské schůze. To je jediná možnost. Ale mám vůbec právo nahlížet do účetnictví dané MO?

Dusan_HybnerTo, že to nevíte, je tak trochu vaše chyba. Když to zlehčím, tak také nevíte, kam jdou odvody z vaší mzdy. U nás je ale rozdíl v tom, že pokud se budete zajímat, dozvíte se to. Není přece nic jednoduššího, než vyrazit na členskou schůzi a tam se ptát a nahlížet do účetních uzávěrek. Nebo během roku máte právo se dotazovat výboru či kontaktovat dozorčí komisi. Odpovědi na vaše dotazy byste měl dostat. Zrovna tak, jako po předložení platného členského průkazu byste měl mít možnost nahlédnout do interních dat.

 

Z mého pohledu tady chybí zásadní věc – transparentní účty, na které by se každý rybář mohl na internetu podívat. A mohl by sledovat, co se s penězi děje, popřípadě se po nich ptát. Technicky to není nijak náročné, proto mě zajímá – co si o tom myslíte Vy?

Transparentní účet je jistě dobrá věc, ale na druhou stranu v současné době takové moderní zaklínadlo, které by mělo řadu věcí vyřešit. I to však má svá úskalí. Tak třeba každý by se mohl dostat k cenám za pronájem našich revírů, kluboven, k různým platbám našich externích dodavatelů – tedy k datům, která by konkurence uvítala. Z vlastní zkušenosti znám několik případů, kdy podobným způsobem přišly MO o rybníky i nájem klubovny.

 

To máte pravdu. Tahle forma kontroly by se mohla zvrtnout. Takže co navrhujete?

predseda_SUS_CRSPodstatné je si uvědomit, že členská základna určuje, co se bude s penězi dělat, kam budou finanční toky směřovat. O tom přece nemůže rozhodovat jednotlivý funkcionář. Tady bych apeloval na všechny rybáře – choďte na členské schůze, během roku se aktivně zajímejte o dění v organizaci. To je jediná cesta, pokud se sám nehodláte stát členem vedení spolku a aktivně se podílet na jeho chodu a směřování.

 

Jak vlastně v ČRS funguje tok peněz? Jakým způsobem se přerozdělují?

ČRS má dva základní zdroje. Prvním jsou členské příspěvky. Z těch se financuje organizační činnost, práce s mládeží a sport a mnoho dalšího. Druhým zdrojem jsou pak povolenky k rybolovu, ze kterých se financuje zarybnění, ochrana revírů nebo nájemné.

MO získávají 55 procent z členského příspěvku a 100 procent z brigád. Případně pak další mimořádné příjmy – například úroky, dary, mimořádné příspěvky, příjmy z vlastní výroby a poskytovaných služeb, příjmy za povolenky u samostatných MO či revírů místního významu.

 

A jak je to s penězi z povolenek?

Z povolenek územních, celosvazových, celorepublikových dostane MO uhrazenu odměnu za výdej povolenky, kalkulované náklady na zarybnění vložených revírů, režii a příspěvek na nájemné spojené s užíváním vloženého revíru. Zbývající část odvádí SÚS Radě za CS povolenky, ze které se hradí náklady na společný rybolov, vzájemná platnost povolenek, nájmy revírů partnerských subjektů.

Pokud skončí hospodaření přebytkem, tak ten bývá přerozdělen ve formě vícezarybnění na všechny sdružené revíry. V SÚS se do vody vrací cirka 80 procent vybraných prostředků za povolenky. Jen pro zajímavost – u našeho partnerského svazu v Německu to bývá kolem 35 procent.

 

O jakou částku se vlastně jedná? S jakými penězi jednotlivé buňky ČRS celkově hospodaří?

Co vím já, tak MO hospodaří s rozpočtem desítky až stovky tisíc korun. U největších MO jsou to potom výjimečně jednotky milionů. Územní svazy hospodaří řádově v desítkách milionů. Rada pak lehce nad sto milionů.

 

Víte, když člověk nad tím uvažuje, tak ho napadne jedna věc. Nemůže se stát, že se i v ČRS objeví případy, kdy peníze jednoduše skončí „ve špatných rukou“? Kdo kontroluje, že peníze řadových rybářů končí tam, kde končit mají?  

Každá MO má dozorčí komisi, která má za povinnost dohlížet na řádné hospodaření a dodržování právních předpisů. Stejně tak to má ÚS a Rada. Navíc odevzdáváme daňová přiznání, takže jsme i pod kontrolou státu.

Ale znovu se vracím k tomu, o čem jsem již mluvil. Nejlepší kontrolou je členská základna, která musí mít však zájem. Každý člen má právo podat podnět příslušné dozorčí komisi k projednání. Pochopitelně, že v dobách porevolučního Klondike jsme zažili leccos i v rybářském hnutí – od ukradené pokladny s větším obnosem peněz, až po letité soudní spory o HZ ČRS. Ale snad jsme se poučili.

Důležité jsou také solidní stanovy, které počítají s riziky a zapovídají kumulaci funkcí či střet zájmu, což v překladu znamená, že například předseda by neměl být zároveň pokladníkem. Dalším krokem je nutnost spolupodepisování zásadních dokumentů dvěma statutárními zástupci, či nutnost zvát na jednání výboru zástupce dozorčí komise. Uvědomme si, že kontrolní mechanismy fungují jen tehdy, pokud fungují lidé. Právní normy samy o sobě vlastní kontrolu nezajistí.

 

O vizích

Pane Hýbnere, rád bych se Vás zeptal na Vaši vizi. Jak by měl z Vašeho pohledu ČRS vypadat?

rybarska_akceJá se budu opakovat – SÚS i já, jako předseda, jsme jen servisní organizací pro naše členy, ničím jiným. To ale neberte jako nějaké líbivé heslo, aby mě rybáři plácali po ramenou, jak to hezky říkám. To je prostě fakt a jsem bytostně přesvědčený, že pokud si ho v hnutí neosvojíme, nepohneme se. Když na toto přistoupíme, automaticky se začneme měnit, začneme některé věci dělat jinak.

My náš územní svaz vedeme maximálně otevřeně. Jsme přístupni jakékoli diskusi ať na úrovni MO či jednotlivých členů, pokud se jedná o relevantní připomínky. Víte, svaz jako takový, je naprosto skvělá myšlenka, byť mnozí nadávají. Ale když to řeknu úplně jednoduše – každý rybář má unikátní možnost lovit za pár korun po celé republice.

A kdo tvoří svaz? Funkcionáři? Ano, někteří funkcionáři si možná ve své hlouposti myslí, že svaz jsou oni, ale to je přece velký omyl. Svaz je každý jeden člen! I ten, co neustále nadává na svaz, na funkcionáře a většinou to bývá ten, co nic pro svaz nedělá.

A jaký by měl náš svaz být? Silný, plný aktivních rybářů, kteří chtějí pro naše rybářství pracovat, kteří vědí, že funkcionáři jsou tam pro ně a tvoří tak spolu jeden celek. Měl by to být svaz, kde funkcionáři nejsou zalezlí ve svých kancelářích, ale jsou v terénu. Svaz, který se snaží vytvářet maximální podmínky pro rybáře, ale zároveň i pro naše ryby. Svaz, který je řádným hospodářem. Svaz, který myslí na budoucí generace. Svaz, který dokáže přilákat děti, zaujme je a vychovává je lásce k přírodě. Svaz, který je dostatečně silný na to, aby byl rovnoprávným parterem orgánům státní správy a politickým reprezentacím. Svaz, který bude odolný a nebude se děsit z konkurence soukromých revírů.

 

To zní moc dobře, ale teď se vraťme z budoucnosti do současnosti. Jak podle Vás současný ČRS vypadá? Jak byste ten aktuální stav z Vašeho pohledu popsal?

Když tvrdím, že současný stav je zakonzervovaný, tak nebudu teď říkat něco jiného. Prostě si představte plechovku sardinek. Jedna, dvě, tři chtějí ven, chtějí se nadechnout. A ostatní se tam na té hromadě jenom mačkají. Sice už mají prošlou lhůtu, ale bojí se pohnout, aby se na jejich místo nevmáčkla nějaká jiná. A hlavně se modlí, aby se ty tři nedostaly ven a nezaváděly nějaké novoty… Takže z toho plyne to, že zatím jedem ve vyjetých kolejích bez ohledu na okolní svět.

 

Chápu, co tím chcete říct. Takže pojďme k podstatě věci. Co si myslíte o vedení ČRS? Pracuje podle Vás efektivně? Směřuje jejich práce někam?

Víte, je pro mě těžké na toto odpovídat, jsem člen vedení ČRS. Nechci být alibista, ale řeknu to jinak a třeba si to mnozí členové začnou uvědomovat. Vedení ČRS pracuje velmi dobře, efektivně a ke spokojenosti rybářů. Pokrok v naší práci je nepřehlédnutelný, protože logicky by se jinak nemohlo stát, aby Rada řadu let pracovala téměř v nezměněném složení.

Kdyby tomu bylo naopak a členové by byli nespokojeni, máme tu demokratické volby, a tak by členská základna musela rozhodnout jinak. To přece dává logiku, že? A platí to na všech úrovních, ne jen na Radě.

 

Dobrá, s touhle odpovědí jste mě dostal. A doufám, že ji pochopí i ostatní. Ale zpátky. ČRS vidíte jako málokdo – vidíte ho zevnitř. Co vám na současném ČRS vadí nejvíce? Kde vidíte největší problémy? 

rybarske_zavodyJá to nechci brát nějak osobně, ale asi největší problémy jsou se mnou (smích). Vadí mi neochota přijímat jiné názory. Ty nové jsou považovány téměř za nepřátelské, které vyvolávají zděšení.

Vadí mi, jak jsme v současné době vyklidili pozice ve státní správě, jak jsme pasivní v jednání s politickou reprezentací. Tedy v tom všem, co profesor Semeniuk roky budoval a my je s klidným srdcem opouštíme.

Vadí mi, že Jakub Vágner má na ministerstvu zemědělství větší slovo a pozici než předseda ČRS zastupující cirka čtvrt milionu členů. Vadí mi ta nekomunikace se členy. Tady to myslím jasně vystihují krátkodobé rybářské lístky, kdy jsme v dostatečném předstihu rybářské veřejnosti nezvládli vysvětlit důvod tohoto návrhu a k čemu má vlastně posloužit, protože to byla naše svazová aktivita a v podstatě nevinně do toho zabředlo ministerstvo zemědělství, které nám pouze vyšlo vstříc. Vadí mi, že hledáme vždy tu lehčí cestu, která však přináší jen krátkodobá řešení.

A když už jsme v tom, co mi vadí, tak mi tedy naprosto nebetyčně vadí pasivita většiny členů rybářského svazu. To věčné nadávání a házení viny jen na funkcionáře, jak to dělají vše špatně, protože i ten poslední Lojza v hospodě ví, jaký jsme my, tam nahoře, spolek hlupáků. Ale už nikdo z nich nepřijde a neřekne: „Pomůžu vám to dělat líp.“ Vadí mi, jak se členové nezajímají o chod svých MO. Vadí mi soupeření některých vyznavačů „chyť a pusť“ s těmi, co si rybu ponechají. Vadí mi netečnost rybářů k chování kolegů u vody, které je v rozporu s platnými předpisy.

Mám ještě pokračovat, co mi vadí? Byl bych velmi rád, aby se ti, kterých se to týká, v tom, co jsem právě řekl, našli!

 

Uf, tak to je dlouhý seznam. Přiznám se, že jsem skeptikem, ale možná to Vy vidíte jinak. Věříte ve změnu? Může se ČRS změnit k lepšímu? Jak?

vylovCo na to říct? Sám svaz se nezmění. Svaz tvoří lidi, pokud ti se nezmění, nezmění se ani svaz. Budeme-li propadat skepsi, jsme dopředu odsouzeni k hořkému konci. My na svých židlích nebudeme sedět donekonečna. Musí přijít chuť pracovat a měnit věci zezdola. Ochota dělat a hlavně na sebe vzít zodpovědnost. U nás ve Středních Čechách situaci měníme – jde nám to pomalu a stojí za tím velké úsilí a přesvědčování, ale začíná se to rozvíjet.

Přiznám se, že jsou chvilky, kdy je z toho úmorného boje ta moje víra nahlodávána, ale pak se něco povede – nějaká drobnost, třeba nějaký úspěch našich malých rybářů, krásná násada, nádherně upravený revír. A to mě nabíjí! Zatím mám štěstí, že ty chvíle radosti přicházejí vždy v pravou chvíli (úsměv).

Dnes už kolem sebe mám několik lidí, kteří jsou zapálení do práce. Vědí, čeho chtějí dosáhnout a jsou mi oporou. K tomu mám pár lidí jako oponenty, stojící mimo hnutí a jsou profíci ve svých oborech. Oni se na nás dívají úplně jinak, oproštěni od rybářství a říkají mi věci bez servítků, předseda – nepředseda. Jejich postřehy bych mnohým funkcionářům přál slyšet. Posouvá nás to dopředu.

Věřím, že se blíží doba, kdy v čele svazu budou stát profíci. Lidé, kteří rybám rozumí, mají vzdělání a zkušenosti v jednotlivých oborech – mediálních, právních, obchodních, PR, ve vedení dětí a mládeže. To je cesta ke změnám. Nevím, zda se ji ještě dožiju já, nebo až ti po mně. Hlavně, aby se toho dožil svaz a sportovní rybolov.

 

O pravidlech

Četl jsem si Vaše odpovědi v jednom on-line rozhovoru, a zaujala mě jedna věc. Pokud jsem to dobře pochopil, tak podle Vašeho názoru by rybářům mohla ublížit nějaká případná novelizace „rybářského zákona“. Můžete mi vysvětlit, jak to myslíte? Já osobně bych nějaké změny v zákoně uvítal, především co se pravomocí rybářské stráže týče.

rybarI já bych některé věci uvítal. Ale! Při všem špatném, je současný stav pro nás stále výhodný. Abychom vstoupili do hry a dali podnět k otevření zákona, musíme splnit dvě základní podmínky. První podmínkou je, že musíme jakékoli změny projednat s členskou základnou. A druhou podmínkou je, že musíme mít vše jasně dané, stanovené a projednané dopředu – jak na úrovni zákonodárců, tak politických stran a odpovídajících ministerstvech.

 

Asi to už vidím. Vypadá to komplikovaně. Takže se ptám: Máme na takové změny sílu?

Dovolím si tvrdit, že toho v současné době nejsme schopni dosáhnout, a tudíž se pouštět do otevírání zákona v dnešním tržním hospodářství je harakiri. Aniž bych více konkretizoval, určitě si umíte představit řadu různých zájmových skupin, které by se snažily do zákona vmáčknout různé přílepky a dodatky.

A zdůrazňuji, že žijeme v tržním hospodářství. Kdo se jen trochu zamyslí, pochopí. Jsem bytostně přesvědčený, že bychom mnohem více ztratili, než získali. U rybářské stráže, pokud je znalá a postupuje v součinnosti s Policií ČR, tak současná legislativa je dostačující. To, že něco nefunguje, je spíše individuální chybou člena RS.

 

porybnyOmlouvám se, ale s tím bych nesouhlasil. Proto ještě chvíli u těch porybných zůstanu. Neměli bychom si vzít příklad ze Slovenska, kde má rybářská stráž mnohem větší pravomoce? Z osobní zkušenosti si totiž myslím, že v současnosti je naše rybářská stráž k ničemu.

Tady mohu mluvit jen za naši středočeskou rybářskou stráž, která rozhodně není k ničemu! Dokazují to i počty zadržených povolenek, nebo pytláků a nejsem si jistý, že platí – čím větší represe, tím větší úbytek přestupků. U nás nově od dubna zřizujeme rybářskou stráž s krajskou působností, v níž v první fázi bude působit 24 členů, které tvoří z větší části členové dozorčí komise SÚS a členové hospodářského odboru SÚS.

 

To zní zajímavě. Co si od toho slibujete?  

Slibujeme si od toho, že se ještě více ztíží prostor pro neoprávněný rybolov na našich revírech, neboť na kontroly budou přicházet lidé, které „domácí“ rybáři nebudou znát. Je to vždy o lidském faktoru a o fungující spolupráci členů RS s policií. Ne o tom, zda bude mít RS za pasem pistoli.

 

Jak se díváte na tresty pro ty rybáře, kteří porušují rybářská pravidla? Jsou nastavena dobře, anebo by měly být přísnější?

Doporučené tresty v rámci jednacího řádu ČRS považuji za dostatečné. Jediné, s čím se stále nemohu smířit, je možnost naturálního plnění v rámci kárného řízení. A tady si přihřeju polívčičku, neboť na posledním republikovém sněmu jsme jako Středočeši navrhovali zrušení tohoto naturálního plnění.

 

Jak to dopadlo?

Zcela demokraticky jsme byli přehlasováni, a tak nezbývá, než to respektovat. Na druhou stranu, alespoň se v jednacím řádu objevilo doporučení nenahrazovat trest naturálním plněním. Kromě našeho kárného řízení v rámci ČRS, pak má RS možnost oznámit přestupek na úseku rybářství i orgánu státní správy rybářství, kde většinou dotyčný v přestupkovém řízení dostane peněžitý trest.

Vše se zase odvíjí od poctivosti a důslednosti funkcionářů v kárném řízení, kdy se často objevuje metoda “ten zná toho a ty zase někoho“ a v tom nám přísnější tresty nepomohou.

 

Chápu. Pak je tady druhá skupina – pytláci. Co si myslíte o trestech pro ně?

Jsou dostačující, jen by to chtělo zjednodušit důkazní řízení a v tomto případě doporučuji všem členům RS postupovat v součinnosti s Policií ČR nebo městskými strážníky. Minimálně však s další osobou, která v případě potřeby podá svědectví.

 

Co konkrétně by „rybářská pravidla“ podle Vašeho názoru potřebovala, aby se ČRS posunul dopředu?

Vidím tři možné cesty. První je absolutní liberalismus, kdy bude vše plně v režii uživatele revíru. Jenže to bohužel asi neprojde legislativou. Druhou cestou je tuhá regulace bez možnosti výjimek. Ale to asi také nebude to pravé. A třetí cestou je to, čeho bych se rád dožil – lovící začnou respektovat pravidla a legislativu.

 

A poslední věc. Jak se díváte na nápady ohledně ochrany trofejních ryb, anebo povolení 24 hodinového lovu?

Souhlasím s ochranou všech trofejních ryb v našich revírech, ale není možné, aby taková ochrana byla jen na některých revírech v rámci ČRS. Cestou by mohly být v tomto směru upravené BPVRP na revírech ČRS schválené republikovým sněmem.

Osobně bych to uvítal. Ubylo by ve statistikách zmatečných zápisů o ulovených trofejních rybách, které byly či nebyly navráceny vodě, tak, jak jsme tomu byli svědky na našem ÚS. Na druhou stranu si přiznejme, že i když vyhlásíme ochranu trofejních ryb, tak přesto mizí.

Příkladem je nedávná zkušenost z našeho revíru Božkov, kde ona ochrana platí. Při revizi obsádky se zjistilo, že polovina nasazených kaprů nad 12 kilogramů byla, i přes zvýšený dozor, ukradena. 24 hodinový lov provádět při současné legislativě celoplošně nelze. Povoluje ho ministerstvo zemědělství na základě omezených výjimek jen na vybraném množství revírů (např. Slapy, Orlík). Další svazové revíry, kde by 24hodinovka byla možná, jsou revíry, které jsou provozovány v režimu rybníkářství.

Díky za rozhovor!

Autor: Viktor Krus

Foto: archiv Dušana Hýbnera

ZUŘIVÝ CANDÁT: Candát zaútočil na raka. Podívejte se na obdivuhodný souboj!

$
0
0

Úžasná scéna. Takhle jednoduše by se dala popsat situace na jednom podvodním videu, které jsme pro vás na rybářském internetu našli. Na videozáznamu je zachycen nádherný candát, který narazil na raka. A vypadá to, že mlsný dravec dostal na chutnou kořist chuť. Jenže tenhle souboj není tak jednoznačný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podívejte se na to, jak to dopadlo…

Candát na raka narazil v zatopených rostlinách. Dravec se nejprve snažil svou kořist převrátit na záda. A najednou chňap! Candát na raka zuřivě zaútočil a pokusil se ho dostat do svého chřtánu. Jenže vedle! Souboj ale tímto neskončil. Candát nakonec raka skutečně dostal do své tlamy. Ale! Dravec nemohl svou chutnou kořist polknout. Rak tak koukal z ozubené tlamy jako nějaký černý pasažér. Nakonec celá bitva skončila lépe pro raka. Ten z ozubeného chřtánu nenasytného dravce přeci jenom vyklouzl…

MEGAVÝPRODEJ: Obrovské slevy na rybářské pruty! 

Redakce InRybar.cz

RYBÁŘI POZOR! Rybář držel udici a udeřil do něj blesk. Skončil s těžkými popáleninami!

$
0
0

Neskutečnou smůlu měl jeden rybář, který rybařil na své oblíbené vodě. V momentě, kdy lovil ryby, tak se nad ním prohnala bouřka. A do rybáře udeřil blesk. Rybář tak skončil s těžkými popáleninami. Ostatní rybáři by si z tohoto rizikového chování měli vzít příklad. Případy udeření blesku do rybářského prutu nejsou báchorky! Buďte proto při lovu ryb v bouřkách opravdu opatrní.

Neuvěřitelná síla! Tak nějak by se dalo popsat to, co naprosto zdevastovalo rybářský prut. Když se podíváte na přiložené video, tak zjistíte, že z rybářského prutu zbyly jenom cáry spáleného materiálu. Nyní tak můžete jasně vidět, co zmůže blesk. Je to obrovská síla, která může způsobit pořádnou paseku. Proto buďte při lovu v bouřkách s rybářskými pruty velice obezřetní – nezapomínejte na to, že na určitých místech může prut fungovat jako hromosvod.

Tip: MEGAAKCE! Levná rybářská křesílka za super nízkou cenu!

Tip: MEGAAKCE! Levná rybářská křesílka za super nízkou cenu!

Bohužel, celý incident se neodehrál bez újmy na zdraví. Rybář, který vystupuje v přiloženém videu, a do kterého blesk udeřil, skončil s těžkými popáleninami na ruce a tváři. Obrovským štěstím ale je, že rybář tento úder obrovské síly vůbec přežil.

Při lovu ryb v bouřkách se opravdu snažte držet prut v rukách co nejméně. Na některých místech můžete při manipulaci s dlouhým prutem skutečně fungovat jako hromosvod. Jde především o ty situace, kdy rybáři loví na rozlehlých pláních, kde v okolí nejsou žádné stromy. Nebezpečný je i lov s udicemi na lodi. Takové rybaření za bouřky není dobrým nápadem!

Jak vidíte, blesk může do rybářského prutu udeřit. Proto buďte při vycházkách za bouřky velice opatrní!

Redakce InRybar.cz


Michaelka´s Hunting: Od lesa k vodě

$
0
0

Ahoj rybáři a rybářky! Jmenuji se Michaela a jsem lovec. Co tady mezi námi lovec pohledává, ptáte se? A ptáte se správně! Mým revírem totiž nejsou, a donedávna ani nebyly, řeky, jezera a rybníky, ale spíše lesy, louky a pole. A to proto, že mým loveckým nářadím nejsou a nebyly pruty a navijáky, ale pušky, luky a kuše. Tím, co jsem lovila, byly lišky, jeleni a třeba i antilopy. Ale jak už to tak bývá, člověk míní a život zase mění, a tak jsem díky mému kamarádovi a skvělému rybáři Martinovi Mrázovi, tak trochu znovu po letech přičichla k rybařině. A musím se vám přiznat, že se mi to strašně zalíbilo. O tom, jaké to bylo být zase po dlouhé době na rybách, a jaké rozdíly spatřuji mezi lovem zvěře a lovem ryb, vám teď všem, když mi to dovolíte, budu vyprávět…

 

Jak to všechno začalo..

SONY DSCS Martinem jsem se potkala, jak to už dnes bývá, na Facebooku. Na něm mě zaujal jeho profil, kde vystupuje jako rybář, a kde zároveň propaguje i svůj revír Sumčák. Jemu se zase líbily mé lovecké expedice po celém světě a dobrodružný styl života, který nás spojuje. A tak jsme spolu začali komunikovat. Jednoho dne slovo dalo slovo a já Martina pozvala na loveckou vycházku do lesa a on mne zase na ryby na svůj  Sumčák.

Tip: Podívejte se na oficiální webové stránky Michaely Fialové

A protože Martin není lovec, sehnala jsem mu loveckou výbavu, on mně zase tu rybářskou a spolu jsme si stanovili den D, kdy vyrazíme. A abych Martinovi ten den ještě více zpestřila, tak jsem s sebou vzala svou kamarádku Larysu, se kterou jsem již podnikla mnoho loveckých výprav po celém světě, a která je i vynikající rybářka.

SONY DSC

Ptáte se, která Larysa je tak dobrou rybářkou? Je to Larysa Switlyk! Ano, ta Larysa Switlyk, která se svým týmem vyhrála poslední mistrovství světa v lovu kaprů, které se konalo v loňském roce na francouzském jezeře Lac de Madine.

Tak právě tahle Larysa přijela sem za mnou do Čech a rozhodla se, že mi s mým prvním lovem sumců také pomůže.

 

První den: Pár hodin v lese

Jaké to bylo na lovecké vycházce v lese, to vám rybářům nebudu ani nijak sáhodlouze popisovat. Asi by vás to ani nebavilo. Jen se krátce zmíním, že si tady Martin na střelnici vyzkoušel střelbu z mé lovecké pušky, která mu mimochodem udělala pěkného monokla. :-)

strelba_lov

No, to víte, Martin takovou zbraň měl v ruce poprvé a tak to pro něj nebyla žádná ostuda. Jakmile jsme si všichni procvičili střelbu, vydali jsme se na lov jelena do honitby, která se nachází poblíž Karlových Varů. Tady jsme ulovili jelena siku! Krásného osmeráka, s nímž jsme udělali pár fotek – stejně jako to děláte vy rybáři. A večer jsme úlovek pořádně oslavili.

Tip: Podívejte se na oficiální webové stránky Michaely Fialové

Martin po oslavě odjel domů, ale další den nad ránem jsme se s ním znovu setkali. Tentokráte to ale bylo tam, kde se Martin cítí jako doma, tedy u vody, na jeho unikátním revíru Sumčák. Martin tady měl už připravené pruty WFT, kterými nás vybavila firma Adler – Dobruška. Lov největšího dravce našich vod tak mohl začít.

 

Druhý den: S Larysou a Martinem na Sumčáku, aneb rozdíly v lovu

Na Sumčáku nám Martin připravil lovné místo a nástrahy. Myslela jsem si, že budeme sumce lovit na nějakou umělou nástrahu. Ale metoda lovu, kterou jsme ten den použili, mě samotnou překvapila. Chytali jsme totiž na živou nástrahu a tento způsob lovu mě osobně tak trochu připomínal lov medvěda. Je to totiž v mnoha aspektech hodně podobné.

SONY DSC

Podobné znaky lovu: My lovci, když lovíme medvěda, nejprve vyhledáme lokalitu, kde se medvěd pohybuje a kde loví. Poté ke stromu položíme nástrahu, například zdechlinu kozy a čekáme, až medvěd přijde. Vy rybáři zase na sestavu háčků nastražíte nástražní rybičku a čekáte, až dravec zabere.

michaela_fialova_ulovekV našem případě byl nástrahou na sumce karas. Poté oba dva druhy lovu probíhají, dá se říci, podobně. My si sedneme na posed nebo se někde schováme do houští a několik hodin skoro bez dechu ani nedutáme. A vy, rybáři, si zase po zavezení nástrahy na místo a vyšponování udic, sednete do křesílek. Prostě, je to dost podobné. Jen si myslím, že my lovci u toho musíme být trochu víc potichu.

 

Záběr: Adrenalin po litrech!

Poté, po několika hodinách, anebo mnohdy třeba i dnech čekání a stopování, přijde ta chvíle, která je opět v obou případech hodně podobná. V momentě, kdy zabere sumec a rozezvoní se rolnička na špičce prutu, se v mém těle odehrávají naprosto stejné pocity, jako je tomu při lovu medvěda, když i on přijde povečeřet svou kozu. Prostě v mých žilách začnou proudit litry adrenalinu.

SONY DSC

Vy rybáři, v takovém případě rychle berete do ruky prut, zasekáváte a svádíte souboj s rybou. Ale my lovci, v případě lovu, musíme zachovat chladnou hlavu, zůstat potichu, dobře a v klidu zamířit, a to i když se nám v žilách vaří krev. Pak teprve mačkáme spoušť a střílíme.

Tip: Podívejte se na oficiální webové stránky Michaely Fialové

Pokud je lovec úspěšný, tak se medvěd svalí k zemi a zasažen jedinou ranou je skolen. Lovec poté ještě zvěři vzdá úctu, pořídí si vzpomínkové fotografie na úspěšný lov a rozdělí si kořist se svými parťáky, kterou poté tepelně upraví a sní.

SONY DSCVe vašem případě je tomu ale jinak. Souboj s takovým sumcem je zážitkem, na který jen tak nezapomenu. Zaprvé, pěkných pár minut mi trvalo, než jsem vousáče dostala z vody ven. Bojoval o svůj život jak lev. Jeho tah byl tak mohutný, že jsem si myslela, že mi v první chvíli vytrhne prut z ruky. Když jsem tento atak ustála, nastala úžasná přetahovaná, která trvala dalších dobrých deset minut.

A když už jsem si myslela, že mám vyhráno a že sumce vytáhnu za spodní čelist na břeh, jak mě to učila Larysa, tak přišel ještě jeden bleskový, ale tentokráte už poslední výpad tohoto vodního predátora. Teprve poté jsem vousáče vytáhla z vody ven a zdolávání pro mě skončilo.

 

Rybáři a lovci: Spojuje nás vztah k přírodě

Ale teprve teď přijde ten hlavní rozdíl. Rybu jsem vytáhla z vody živou, byla v naprostém pořádku a kromě pár vpichů po háčcích, které jsme jí s Larysou vyprostily z tlamy, sumci nic nebylo. S živou rybou jsem si pořídila krásné vzpomínkové fotografie na tento úspěšný lov, a pak jsem živého sumce opět pustila do vod rybníka a tím jsem mu darovala život. A to byl pro mě opravdu krásný zážitek, na který asi nikdy nezapomenu!!!

lov

Takže závěrem: Oba dva druhy lovu jsou pro mě nádherným zážitkem a sportovním výkonem. Mnoho věcí, které lov provázejí, nás lovce a vás rybáře určitě spojuje. Ale asi tou největší spojnicí přeci jen je, a navždy určitě zůstane, vztah k přírodě. Jen s tím rozdílem, že pokud vy lovíte rybu, tak ji nevidíte, dokud ji nezdoláte z vody. A až poté se rozhodujete, zda jí dáte život. Kdežto my lovci svůj úlovek nejprve pečlivě sledujeme a hodnotíme, a až poté se rozhodneme, zda jej ulovíme. A to je mezi námi ten zásadní rozdíl. Každopádně oboje má své kouzlo a jsou to krásné chvíle, strávené v přírodě.

Tip: Podívejte se na oficiální webové stránky Michaely Fialové

Já jsem si tento víkend díky mým přátelům Laryse a Martinovi perfektně užila a věřím, že kromě lovu zvěře se znovu brzy vydám zase i na ryby…

S pozdravem, jak je u vás zvykem, Petrův zdar

Míša

AKCE! Levná křesla pro rybáře za pár korun! A s dopravou ZDARMA!

$
0
0

Rybářský e-shop InFish.cz připravil pro své zákazníky velice výhodnou nabídku. Naskladnili jsme levná, ale velice kvalitní, křesla pro rybáře od renomované anglické firmy NGT. Nyní si tak můžete pořídit luxusní křeslo na ryby za pár korun! Kvalitní zpracování, prvotřídní materiály a perfektní pohodlí! To všechno vám slibují rybářská křesla od NGT! Podívejte se na náš nový sortiment, který jsme pro vás připravili. A nezapomeňte, že tato levná křesla vám doručíme zcela ZDARMA!

Dneska vám představíme křeslo pro rybáře, které je ve své třídě bezkonkurenčně nejlevnějším na našem rybářském trhu. Jedná se o velice povedený model křesla pro rybáře od firmy NGT! Jeho zpracování je skutečně luxusní. Ale víte co? Pojďme se na toto křeslo už konečně podívat…

 

Rybářské křeslo NGT XPR Chair

Cena: 1149 korun

Výrobek je dostupný na InFish.cz

Doprava: zcela ZDARMA!

NGT_kreslo_pro_rybareNa tomto křesle je jednoznačně nejlepší jeho cena! Za tyto peníze nekoupíte podobné křeslo nikde! Ale pojďme k samotnému produktu.

Luxusní křeslo pro rybáře od firmy NGT! Toto křeslo pro rybáře je vyrobené ze špičkových materiálů. Pevná, ale lehká, konstrukce křesla pro rybáře slibuje dlouhodobé a bezproblémové používání po velice dlouhou dobu. Prvotřídní materiály, ze kterých je vyrobena sedací část i opěradlo, zaručují nádherné pohodlí u vody za jakýchkoliv podmínek. Velice povedený je i samotný design křesla – je nenápadný, ale velice elegantní. Do tohoto křesla se jednoduše ihned zamilujete!

Obrovské pohodlí slibují i kvalitně zpracované opěrky, které jsou důležité pro bezproblémové vstávání, anebo usedání. Rybářské křeslo od firmy NGT je vybaveno také širokými patkami na nosných nohách. Tyto patky tak zaručují perfektní stabilitu na každém povrchu – ať už budete chytat na zabláceném nebo travnatém břehu. Je to jedno! S tímhle křeslem se vám bude sedět pohodlně kdekoliv!

 

Technické parametry:

Rozměr sedáku: 48×44 centimetrů

Výška sedáku: 29 centimetrů

Výška opěradla: 57 centimetrů

Váha: 5,2 kilogramů

Nosnost: 130 kilogramů

Nezapomeňte na to, že toto křeslo doručujeme zcela ZDARMA! Prohlédněte si kompletní sortiment levných křesílek pro rybáře na InFish.cz.

Přejeme vám příjemný nákup!

Váš InFish.cz

GIGANTICKÝ SUMEC O VÁZE 104 KILOGRAMŮ! Podívejte se na nádherné fotografie!

$
0
0

Marco Turrini zase řádí! Na italském veletoku Po zdolal dalšího vousatého krasavce o váze přes 100 kilogramů! Tentokrát jeho luxusní úlovek vážil nádherných 104 kilogramů! Neskutečná ryba! Marco Turrini si tak připisuje další rekordní zářez. Jen připomínáme, že právě Marco Turrini ulovil v únoru na stejné řece ještě těžšího sumce, který vážil 106,5 kilogramů! Tomuhle říkáme výkon…

lod_na_sumceNádherná ryba. Takhle jednoduše by se dal popsat rekordní sumec, kterého v Itálii ulovil Marco Turrini. Tenhle vousáč bezpochyby patří do kategorie snů. Mohutná hlava s obrovskou tlamou budí neskutečný respekt. A co teprve to zbarvení luxusního sumce? Vypadá nádherně, že? Zdá se, že tato ryba je ve skutečně dobré kondici. Panečku, to musel být souboj!

Tip: Brutální výprodej! Rybářské pruty s obrovskými slevami! 

Sumec 104 kilogramů

Marco Turrini na svém Facebooku, kde fotografie rekordního sumce zveřejnil, napsal: „Víkend byl ve znamení malých ryb. Ale pak přišel král!“ Ano, tohle je skutečně král italských proudů. Opravdu nádherná ryba! Teď už je jenom otázkou to, s jakou rybou se šikovný Marco vytasí příště.

 

Marco Turrini a jeho další obrovský sumec

Jen krátce ještě připomeneme luxusního sumce, kterého Marco Turrini ulovil v únoru. Tahle ryba byla totiž ještě těžší! Únorový sumec od Marca vážil neuvěřitelných 106,5 kilogramů! O takovéhle rybě sní hodně rybářů! Určitě nás bude zajímat, jestli tuto váhovou hranici Marco letos pokoří. Pokud ano, pak půjde o nevěřitelně gigantickou rybu!

Tip: Brutální výprodej! Rybářské pruty s obrovskými slevami! 

Sumec 106,5 kilogramů

Poznámka redakce: Děkujeme Marcovi Turrinimu za poskytnutí jeho úžasných fotografií! Pokud chcete vidět více obrázků obrovských sumců, pak se podívejte na Facebook od Marca.

Redakce InRybar.cz

Foto: Facebook Marco Turrini

Cesta za snem aneb velkým rybám stále blíž

$
0
0

Kam až může zavést obyčejného rybáře jeho sen lovit stále větší a větší ryby? Mne tato touha dovedla na opravdu vzdálená a překvapivá místa a přinesla mi nejen vysněné úlovky, ale i spoustu nečekaných zážitků, nových přátel, a také hodně nových nápadů. Sáhl jsem si často na dno svých fyzických i psychických sil, ale vždy to stálo za to. Ať jsem došel kamkoli, vždy mě vedla touha jít ještě o kousek dál a vyzkoušet něco nového. A o tom je vlastně celý můj další článek do seriálu Cesta za snem.

Za velkými rybami po matičce Evropě a hlavně Francii jezdím sem a tam už třetí rok. A ryb, tedy hlavně kaprů a sumců, jsem za tu dobu nachytal už nespočet. Někdo by si na mém místě už možná řekl, že to už stačí, že má nachytáno, a dal by možná cestování a rybám na čas vale. Ale já ne. Ba naopak.

Když jsem na konci listopadu loňského roku své nádobíčko na tři měsíce uložil do sklepa, ani chvilku jsem nepřestal myslet na další sezonu. Hned jsem začal uvažovat, jak bych se k velkým rybám mohl dostat ještě blíž a jak bych si jejich lov mohl ještě usnadnit. Jedné z takových svých myšlenek jsem se pak chytil a začal na ní usilovně pracovat.

kapr

Tou myšlenkou byl lov ryb z lodi, konkrétně z nafukovacího obytného člunu. Mnozí z vás si teď určitě řeknete, že to není nic nového, že takový systém se už dá koupit. A ano, musím vám dát za pravdu – ale jen zčásti. Systém, o kterém mluvím, jsem měl možnost v minulosti vyzkoušet, a mně osobně z mnoha důvodů nevyhovoval. No, a to byl důvod, proč jsem si vzal tužku, pravítko a papír, a začal jsem postupně zhmotňovat svou vlastní představu.

 

Základní prvky mého systému

Pro svůj obytný nafukovací člun jsem si předem stanovil několik prvků, které jsem považoval za zásadní, a můj systém je proto musel splňovat. Prvním byla cena. Neoplývám totiž dostatkem finančních prostředků a člun jsem si musel vyrobit sám. Dalším požadavkem bylo dostatečné množství prostoru pro dva rybáře a vybavení. To proto, abych v případě potřeby nemusel člun opustit ani po týdnu pobytu.

Tip: Nejlepší odpočinek! Rybářská dovolená na obytných člunech ve Francii! 

Obytné čluny: Interiér

Další nutností byla skladnost, umožňující převoz v automobilu minimálně tipu kombíku, abych nemusel za sebou neustále tahat přívěsný vozík. Samozřejmostí pak byl i požadavek na rychlou montáž i demontáž, a samozřejmě i snadná ovladatelnost a pohyb po vodě, které zajistí rychlý přesun z místa na místo.

obytny_clun

No, a nakonec chytrý systém kvalitních stojanů pro uchycení jak kaprových, tak sumcových prutů, které by umožnily chytání z lodi do všech stran.

 

Výroba

Když jsem pak po měsíci neustálého vymýšlení, kombinování, vypočítávání a kreslení plánů měl projekt jako takový hotov, začal jsem shánět materiál vhodný na jeho stavbu. Bylo totiž zapotřebí sehnat kvalitní látku, vhodné prostory pro výrobu konstrukce, místo, kde bych celtu na člun mohl ušít, a hlavně firmu, která mi postaví nosič neboli člun přesně podle mých představ. Stálo mne to sice hodně úsilí, ale nakonec se toto všechno podařilo.

cluny_obytne

Jakmile jsem měl vše potřebné konečně pohromadě, čekala mne druhá fáze celého procesu, kterou byla výroba samotného systému. První konstrukci jsem si vyrobil u kamaráda v jeho dílně, člun mi firma nakonec dodala. Systém stojanů a postelí mi vyrobili podle mých návrhů přátelé, a já, ač jsem to nikdy předtím nedělal, jsem se s malým domácím šicím strojem své přítelkyně pustil do střihu a šití samotné celty. Její rozměry byly tak enormní, že mi se šitím musel občas přijít pomoci můj kamarád a spolumajitel firmy FFA Martin Mráz.

Tip: Nejlepší odpočinek! Rybářská dovolená na obytných člunech ve Francii! 

I tato část vývoje a výroby byla nakonec po měsíci úporné dřiny hotová a nezbylo nic jiného, nežli celý systém poprvé podrobit opravdu ostrému testu. Testu, ve kterém se projeví, zdali se má myšlenka, investovaný čas, úsilí a prostředky vyplatily, a zda se celý systém osvědčí a obstojí i v drsných podmínkách.

K samotnému testu jsem si proto vybral řeku Rhonu, místo první letošní expedice organizované firmou FFA, která můj projekt finančně, a zčásti i materiálově, podpořila.

 

Test na rozvodněné a ledové Rhoně

A ptáte se, jak můj systém v ostrém testu obstál? Osobně si myslím, že na výbornou. Moje představy a požadavky, které jsem si na začátku vytyčil, se do puntíku naplnily, a některé z nich snad i předčily má očekávání. Stabilita a aerodynamika lodi byla i ve velkém větru naprosto úžasná. Stojany pevně držely pruty, pro které byly určeny, díky velkorysému prostoru uvnitř člunu bych na něm byl schopen pobývat klidně celý rok, a na pohodlném lůžku se spalo jako doma v posteli.

obytne_cluny

Na Rhoně jsme s partou přátel, kteří pobývali na druhém a třetím člunu, které jsem pro tyto účely vyrobil, strávili nádherných deset dní. Ryby sice nebraly, protože řekou procházela povodňová vlna, jakou mnozí z vás znáte třeba z Pádu, ale i tak jsme si pobyt v Provence na řece Rhoně pořádně užili.

Tip: Nejlepší odpočinek! Rybářská dovolená na obytných člunech ve Francii! 

SumecA ptáte se, jak to bude s mou myšlenkou obytných skládacích rybářských člunů dál? Dva z nich určitě zůstanou jako vyjádření mých díků za finanční podporu ve firmě FFA jako čluny pro její zákazníky, a ten svůj si nechám na další expedice po řekách Francie. Zdali se někdo ujme další výroby, to zatím nevím, a je to ve hvězdách. Nicméně je pravdou, že zájemci o celý projekt se už ozvali.

A tady, na mém příkladu rybáře, který si touží splnit svůj sen a za svou touhou jde, i když třeba občas trošku klopýtá, můžete názorně vidět, kam až člověka mohou jeho sny a touhy zavést.

S pozdravem Petrův zdar

Slávek Freecarp

Aktuálně: Rybáři nasadili do Orlíku 30 tun kaprů! Nasazuje se i do dalších revírů

$
0
0

Jarní zarybňování svazových revírů stále pokračuje. Ve Středních Čechách rybáři rozvážejí nejrůznější druhy ryb do svých revírů. A nezarybňuje se pouze kaprem. Rybáři se připravují i na příchod pstruhového zahájení. Opravdu velká násada putovala do Orlíku. Ale mnoho dalších ryb se objevilo i v jiných revírech. Připravili jsme pro vás přehled revírů, ve kterých se v minulých dnech objevily nové ryby.

Přehrada Orlík: Rybáři na téhle lokalitě vůbec nelenili. A podle údajů ČRS vysadili do přehrady neuvěřitelných 30 tun kaprů. Kromě kapra rybáři do Orlíku nasadili i 400 kilogramů amurů. A nesmíme zapomenout ani na dravce. Do přehrady totiž putovaly 3 tuny nových štik. Rybáři velice šikovně vymysleli to, že do přehrady nasadili jikernačky plné jiker. A to je skvělá zpráva! Nové štiky se tak mohou vytřít na travnatých porostech a ještě více posílit tamní populaci. Skvělá práce!

AKCE: Křesla pro rybáře za pár korun! A s dopravou ZDARMA!

Ostatní revíry Rady ČRS: Další ryby putovaly i do ÚN Trnávka, kde rybáři vysadili 2 tuny nových kaprů. Podobné množství kaprů se objevilo i ve Veslařském kanálu Račice, do kterého rybáři vysadili 2400 kilogramů kaprů. A do rybníku Dolejší u vesnice Zvíkovské Podhradí rybáři vysadili 200 kilogramů nových kaprů.

Rybáři mají na těchto revírech z velké části hotovo. Další nasazování proběhne v červenci. Nasazování nových násad se týká zejména přehrad Orlík a Trnávka.

Další revíry ve Středních Čechách: Velké množství kaprů se vysadilo i do revírů, které obhospodařuje středočeský ČRS. Rybáři se ale připravili i na přicházející pstruhové zahájení. Proto bylo u pstruhových vod pořádně rušno. Přinášíme vám kompletní seznam revírů, ve kterých plavou nové ryby.

AKCE: Křesla pro rybáře za pár korun! A s dopravou ZDARMA!

Božkov: kapr -1500 kilogramů, amur – 400 kilogramů

Třemblat: kapr – 500 kilogramů, amur – 200 kilogramů

Mastník 1: kapr – 1300 kilogramů, štika – 15 kilogramů, amur – 139 kilogramů

ÚN Kamýk: kapr – 4000 kilogramů

MO Březnice: kapr – 210 kilogramů, lín – 80 kilogramů

MO Příbram: kapr – 900 kilogramů, lín – 250 kilogramů

MO Rožmitál: kapr – 60 kilogramů

MO Mladá Boleslav: kapr – 1480 kilogramů

MO Bělá pod Bezdězem: kapr – 200 kilogramů, lín – 100 kilogramů

 

Nasazování do pstruhových revírů

AKCE: Křesla pro rybáře za pár korun! A s dopravou ZDARMA!

MO Český Šternberk: pstruh obecný – 100 kilogramů

MO Benešov: pstruh obecný – 80 kilogramů

MO Vlašim: pstruh obecný – 190 kilogramů

MO Týnec: pstruh obecný – 100 kilogramů

MO Plaňany: pstruh obecný – 30 kilogramů

MO Zásmuky: pstruh obecný – 60 kilogramů

MO Malešov: pstruh obecný – 20 kilogramů

MO Žleby: pstruh obecný – 70 kilogramů

MO Hulice: pstruh obecný – 120 kilogramů

MO Soutice: pstruh obecný – 100 kilogramů

MO Kácov: pstruh obecný – 120 kilogramů

MO Mnichovo Hradiště: pstruh obecný – 120 kilogramů

MO Běla pod Bezdězem: pstruh obecný – 80 kilogramů

MO Předměřice: pstruh obecný – 100 kilogramů

SÚS Šembera 1P: pstruh obecný – 100 kilogramů

SÚS Sázava 3P: pstruh obecný – 100 kilogramů

MO Rožmitál pod Třemšínem: pstruh obecný – 5000 ks (plůdek)

MO Neratovice: pstruh duhový – 100 kilogramů

MO Přívory: pstruh duhový – 200 kilogramů

MO Mnichovo Hradiště: pstruh duhový – 70 kilogramů

MO Mladá Boleslav: pstruh duhový – 145 kilogramů

MO Bělá pod Bezdězem: pstruh duhový – 120 kilogramů

 

Redakce InRybar.cz

Údaje: ČRS a SÚS ČRS

FOTO: ČRS

ÚTOK GIGANTICKÉHO CANDÁTA: Podívejte se, jak metrový candát útočí na umělou nástrahu!

$
0
0

Geniální video natočili rybáři s podvodní kamerou při lovu candátů. Rybář před umělou nástrahu, která imitovala rybičku, nainstaloval podvodní kameru, která perfektně snímala veškeré dění pod vodní hladinou. A rybáři měli pořádné štěstí! Natočili totiž fascinující útok skoro metrového candáta! Podívejte se na útok obrovského candáta na umělou nástrahu! Je to parádní zážitek…

Taktika lovu byla jasná. Rybáři se s lodí vypravili na světoznámé jezero Bled, které leží ve Slovinsku. Jezero Bled není známé jenom jako prvotřídní kaprařská destinace, ale i jako místo, kde se rybáři mohou utkat se skutečně obrovskými candáty. A to věděli i ti rybáři, kteří jeli na jezero Bled natáčet. Rozhodli se, že budou tamní candáty lovit z lodě a na umělé nástrahy. Což byla ta správná volba.

AKCE: MEGAVÝPRODEJ přívlačových prutů! Obrovské slevy!!!

AKCE: MEGAVÝPRODEJ přívlačových prutů! Obrovské slevy!!!

Rybář lovil na 40 centimetrů dlouhou umělou nástrahu. Každý její pohyb snímala speciální podvodní kamera. A jen díky tomuto přístroji můžeme teď vidět, jak vlastně trofejní dravec útočí na svou kořist. Na videu jde nejprve vidět hladký chod umělé nástrahy, která tak věrně kopíruje přirozenou kořist rybích predátorů. A pak to přijde!

Z ničeho nic do nástrahy praští obrovský candát. Lstivý gigant tvrdě narazí do nástrahy. Jenže ouha! Po chvíli obrovská ryba zjistí, že šlo o léčku. Candát se snaží vytřepat háček z tlamy, jenže marně! Rybář po tuhém souboji s obrovskou rybou nakonec vítězí. Ale přesto! Rybáři candáta po krátkém nafocení pouští zpátky do vody. A za to si úspěšný lovec zaslouží velký respekt! Takto by to totiž mělo vypadat i u nás…

Redakce InRybar.cz

Amurský lysec: Obrovský úspěch! Čeští vědci vyšlechtili nové plemeno kapra!

$
0
0

Obrovský úspěch! Přesně to mají „na svědomí“ jihočeští vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod. O co jde? Odborníci z fakulty, spolu s Rybníkářstvím Pohořelice, vyšlechtili nové plemeno kapra, které nazvali amurský lysec. Jedná se o fantastický počin! Vždyť v České republice nebylo nové rybí plemeno uznáno už více jak 20 let! Vědci z „rybářské fakulty“ a pracovníci Rybníkářství Pohořelice to ale dokázali a za jejich skvělou práci si zaslouží převeliký obdiv…    

Proč amurský lysec? Protože jeden „z rodičů“ pochází z řeky Amur, která protéká v dalekém Vladivostoku. Práce na tomto novém plemenu zabrala odborníkům z Fakulty rybářství a ochrany vod a z Rybníkářství Pohořelice dlouhá léta. Ale jejich snažení se vyplatilo! Světlo světa tak spatřilo nové plemeno kapra, které je odolné proti řadě nemocí. A to i proti smrtelně nebezpečnému onemocnění koi herpes virus (KHV).

Tip: Oficiální stránky Fakulty rybářství a ochrany vod

K novému plemenu kapra, které je obrovským úspěchem českých odborníků, se nadšeně vyjádřil děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Otomar Linhart: „Amurský lysec se na našem pracovišti šlechtil více než sedmnáct let,“ říká. Ale znova dodáváme, práce českých odborníků se vyplatila! Už v minulém roce nové plemeno uznalo ministerstvo zemědělství i Šlechtitelská rada pro chov ryb Rybářského sdružení ČR.

 

Šlechtění nového plemena kapra: Krůček po krůčku

Mravenčí práce. Asi nějak takto by se dalo popsat šlechtění nového plemena kapra. Podrobný popis šlechtění nového plemena kapra sděluje vedoucí Laboratoře molekulární, buněčné a kvantitativní genetiky centra CENAKVA Martin Flajšhans: „V první fázi výzkumu jsme od roku 1993 do roku 1997 studovali původní i dovezená plemena kapra i jejich hybridy. Cílem šlechtění bylo dostat do lysého kapra geny amurského divokého kapra, takzvaného sazana, který je uznáván jako samostatný poddruh asijského kapra, a s evropskými plemeny kapra je geneticky nejméně příbuzný.“

amursky-lysec

A pak přišla další titěrná práce. Opakované křížení, výběr, reprodukce, a následné testování užitkovosti růstu a odolnosti proti nemocem. Tak díky těmto metodám vzniklo naprosto nové lysé plemeno kapra, které v sobě nese geny původního divokého šupinatého amurského kapra. Díky tomu amurský lysec dobře přežívá, je velmi odolný vůči některým nemocem a roste stejně dobře jako jiné produkční linie kapra, které se tradičně v České republice chovají.

Tip: Oficiální stránky Fakulty rybářství a ochrany vod

Na tomto projektu podle Otomara Linharta pracoval velice široký počet odborníků z nejrůznějších vědeckých pracovišť. Takže pod novým plemenem amurský lysec jsou podepsáni odborníci z Fakulty rybářství a ochrany vod a jejího vědeckého výzkumného centra CENAKVA spolu s genetickým centrem Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech. Dále také odborníci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v Liběchově. Testy odolnosti amurského lysce proti nemoci KHV (koi herpes virus) ověřoval Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně, jehož odborní pracovníci pracují v jedinečné laboratoři, která je schopna testovat rybí viry.

„Vědecká práce vycházející z rybářského entuziasmu kolektivu vědců je nyní k dispozici produkčním rybářům,“ říká Otomar Linhart, a zároveň dodává: „Díky spolupráci fakulty s Rybníkářstvím Pohořelice nyní existuje amurský lysec hned ve dvou liniích – ve vodňanské a pohořelické.“

 

Amurský lysec: Fakulta i Rybníkářství Pohořelice plánují jeho prodej

Plány fakulty i rybářského podniku z Pohořelic jsou velice zajímavé. Fakulta rybářství a ochrany vod ve spolupráci s Rybníkářstvím Pohořelice začne amurského lysce prodávat rybářům do chovných rybníků. „Amurského lysce linie pohořelické už využíváme v rybářském provozu a o nabízený plůdek a násady je velký komerční zájem,“ těší Vladimíra Chytku z Rybníkářství Pohořelice.

Tip: Oficiální stránky Fakulty rybářství a ochrany vod

Úspěch by mohl tkvít i v tom, že chov lysých kaprů, které nepokrývají téměř žádné šupiny, má na jihu Moravy velkou tradici. A právě v této tradici chtějí rybáři z Pohořelic pokračovat i s novým plemenem kapra.

Přesto, někdo může zapochybovat. V tuzemsku totiž produkce šupinatých kaprů dosahuje až 60 procent, což pro lysé kapry nevyznívá nijak přívětivě. Ale Vladimír Chytka z Rybníkářství Pohořelice nemá o budoucnost nového plemena kapra žádné obavy. „Lysí kapři jsou finančně, komerčně a exportně atraktivní a úspěšně se vyvážejí do Německa, Rakouska nebo Polska,“ uzavírá Vladimír Chytka.

Autor: Viktor Krus

Spolupráce: Gabriela Bechynská, tisková mluvčí FROV JÚ

Titulní fotografie: Václav Pancer


OBROVSKÝ SUMEC! Rybář ulovil sumce o váze přes 100 kilogramů! Máme fotku!

$
0
0

Marco Turrini řádí! Minulý týden ulovil sumce o váze 104 kilogramů, o kterém jsme psali i na InRybar.cz. A tento týden známý rybář na svém Facebooku zveřejnil dalšího krasavce – tentokrát sumce o váze 105 kilogramů! Neuvěřitelný výkon! Jde prostě vidět, že Marco na Pádu jednoduše umí. No přiznejte sami, kdo se může pochlubit takovými obrovskými úlovky v takto krátkém časovém intervalu? Jedině Marco!

Tenhle aktuální „drobeček“ je vskutku parádní. Pokud se pozorněji podíváte na přiloženou fotografii, jistě si všimnete nádherně mohutné hlavy a obrovské tlamy. A co teprve ten hrb za hlavou! Ta ryba vypadá prostě fantasticky! Tohle je skutečné monstrum! Na tomhle gigantickém sumci se nám líbí i jeho zbarvení. Jakoby rybu pokrývala vrstva mechu! Sumec vypadá opravdu parádně! Marco, bravo!

Tip: MEGAVÝPRODEJ! Rybářské pruty s obrovskými slevami až 40 %!!!

sumec_rekord_italie

Marco Turrini samozřejmě sumce poctivě změřil a zvážil. A jaký byl výsledek? Sumec vážil neuvěřitelných 105 kilogramů a měřil parádních 251 centimetrů. Jo, tohle už jsou hodnoty, které nejednoho rybáře zatraceně potěší. Tenhle sumík se tak zařazuje k rybám, které s přehledem přesahují metrák váhy! A zase se jedná o rybu z Pádu. Ta řeka je prostě fenomenální!

 

Marco Turrini a jeho jízda za giganty!

Minulý týden jsme psali o dalším nádherném sumci, kterého Marco Turrini ulovil. Tahle ryba vážila neskutečných 104 kilogramů! Obrovská tlama, mohutná hlava a statné tělo – prostě nádhera! A opět, tento sumec byl uloven na řece Pád. Jde vidět, že italský veletok je perfektní lokalitou pro lov těch největších sumců v Evropě! Více o 104 kilogramovém sumci se dočtete ZDE.

Poznámka redakce: Děkujeme Marcovi za jeho laskavé svolení k použití jeho fotografií. Pokud chcete vidět více nádherných sumců, pak se podívejte na Marcův Facebook.

Redakce InRybar.cz

Foto: Marco Turrini

AKTUÁLNĚ: Povodí Moravy otevírá pro rybáře 3 nové revíry plné trofejních ryb!

$
0
0

Těšany, Ostrov nad Oslavou a Loudilka. To jsou 3 nádrže, na kterých se od 1. května budou moci lovit ryby. Nové revíry nebudou přístupné jenom pro rybáře, ale i pro širokou veřejnost. Na zmíněných nádržích si tak můžete zachytat kaprovité ryby, dravce, ale i lososovité ryby. A to i na nejrůznější rybolovné metody! Nádherné nádrže, které obklopuje jedinečné prostředí, a ve kterých žijí rozmanité druhy ryb, můžete navštívit již za pár dní.  

Tip: Účinné nástrahy na kapry, které zaručeně fungují!

„Vytipovali jsme tři nádrže, které svým charakterem a umístěním nejvíce vyhovují podmínkám sportovního rybolovu. Na všech nádržích bude také umožněn takzvaný lov na dírkách v zimním období,“ říká generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

A nutno přiznat, že Povodí Moravy to má velice chytře promyšlené. Nádže Těšany a Ostrov nad Oslavou budou určené k lovu kaprovitých ryb a dravců. Nádrž Loudilka pak uspokojí všechny příznivce muškaření, a také milovníky umělých nástrah. Skvělou zprávou je i to, že v zimě budou všechny tři nádrže otevřené pro vyznavače zimního rybolovu.

Proč se Povodí Moravy rozhodlo na těchto nádržích povolit rybolov? Povodí Moravy věří, že tento krok pomůže ke snížení počtu případů pytláctví. „Doufáme ve snížení počtu pytláků na vodárenských nádržích. Jen na nádržích Vír, Mostiště a Slušovice jsme v loňském roce zajistili desítky pytláků bez povolení. A to i takové, kteří zabíjejí ryby nedosahující 30 centimetrů,“ vysvětluje Jan Hodovský.

Tip: Účinné nástrahy na kapry, které zaručeně fungují!

Veškeré informace o možnosti lovu na zmíněných přehradách, popis revírů a možnost zakoupení povolenky naleznete na webové adrese rybarstvi.pmo.cz.

Redakce InRybar.cz

POTVRZENO! Okoun bude od příštího roku hájen jako ostatní dravci! Nová vyhláška prošla!

$
0
0

Před několika dny vyšla nová vyhláška č. 123/2016 Sb., která upravuje stávající vyhlášku č. 197/2004 Sb. Co z toho vyplývá? Hned několik věcí! Ale pro milovníky okounů je asi hlavním bodem to, že okoun nyní dostává hájení ve stejném období jako ostatní dravci. Tedy od 1. ledna do 15. června. Okouni tak budou chráněni novým opatřením, které by mohlo vést ke zlepšení jejich stavů v našich vodách.

Nová vyhláška č. 123/2016 Sb. vstupuje v platnost už 16. června 2016. Takže v praxi to znamená, že první hájení okounů na rybářských revírech započne od 1. ledna 2017. Přesto doporučujeme, aby si rybáři novou vyhlášku řádně přečetli už teď. Je v ní hned několik změn, které ovlivní rybolov na našich vodách ihned po jejím zavedení do platnosti.

Tip: MEGAVÝPRODEJ! Obrovské slevy na přívlačové pruty!

Ale vraťme se k okounovi. Krok k jeho hájení je velice chvályhodným počinem. Stavy okounů se totiž v našich revírech velice nepříjemně smrskly. Čísla hovoří jasně. V roce 1991, kdy byl vůbec nejsilnější „okounový rok“, rybáři nachytali neuvěřitelných 168 341 okounů. Do roku 2003 pak každou sezónu rybáři ulovili přes 100 tisíc těchto ryb. Pak ale přišel propad. A brutální! Poslední dvě sezóny zpátky rybáři nenachytali ani 40 tisíc okounů. Vůbec nejmíň jich ulovili vloni – pouhých 34 886. A tato čísla jsou jednoduše k zamyšlení.

 

Tvrdá diskuze: Hájit nebo nehájit okouna?

Redakce InRybar.cz dlouhodobě podporuje hájení okouna. Vždyť v minulosti jsme hned několikrát upozorňovali na to, jak to jde s okounem z kopce. A nyní konečně přišla tolik očekávaná změna, za kterou moc děkujeme. Okoun je konečně hájen!

Jeho hájení je důležité. V období, kdy bude okoun před rybáři chráněn, se totiž tyto ryby třou. A pro zakládání nových populací potřebují jednoduše klid. Takže hájení je na místě.

Tip: MEGAVÝPRODEJ! Obrovské slevy na přívlačové pruty!

Jenže náš pohled nesdílí každý rybář. Pod posledním textem, který jsme na toto téma zpracovali, se rozjela velice vášnivá diskuze. V diskuzi se dokonce objevili rybáři, kteří přiznávají, že si za sezónu vezmou i 200 okounů. A na to přišly reakce od ostatních čtenářů.

Přečtěte si článek s vášnivou diskuzí o hájení okounů: NÁZOR: Okouni si hájení zaslouží. Rybáři by je jinak zmasakrovali.   

Podívejte se na nové úpravy ve vyhlášce č. 197/2004 Sb. Změny jsou červeně upraveny. Upravenou vyhlášku najdete ZDE.

Redakce InRybar.cz

TIPY A TRIKY: Zaručené tipy na perfektní nástrahy na kapry, které fungují!

$
0
0

Kapři berou! A parádně! V posledních dnech se jejich chuť k jídlu pořádně zvedla. Takže rybářům to už zase „jezdí“. Ptáte se na co? Přinášíme několik horkých favoritů, se kterými si lov kaprů parádně užijete. Přitom nejde o žádné drahé nástrahy! Ne. Nádherné kapry ulovíte i na nástrahy za pár korun. Důležité je jenom vědět, co jim teď chutná…

Těch možností je více. Můžete použít silně nadipované nástrahy, které svou vůní a chutí přilákají kapry k záběru. Anebo můžete vsadit na osvědčené masové peletky. Jejich intenzivní masové složení a silný pach je taktéž skvělou volbou pro lov kaprů v tomto období. Záleží na vás, co si vyberete. Pojďme se na pár zajímavých nástrah podívat z blízka.

 

Měkčené peletky SOFT PELLETS

mekcene-peletkyCena: 50 korun

Původní cena: 59 korun (sleva 15 %)

Výrobek je dostupný na InFish.cz

AKCE: Při zakoupení 5 a více balení libovolných příchutí měkčených peletek SOFT PELLETS dostanete 1 balení rybí moučky (na zatraktivnění peletek) zcela ZDARMA

Při objednávce nad 700 korun doprava zcela ZDARMA

Náš horký favorit! Měkčené peletky SOFT PELLETS mají hned několik předností. Prvním peletky-jatra-cesnekkladem je jejich konzistence. Peletky mají zvláštní „gumové“ složení, takže ve vodě vydrží dlouhou dobu. Jsou nádherně měkké, a proto jdou snadno napíchnout na háček. Perfektní je i jejich velikost. Titěrný rozměr peletek je velkou předností! Dají se nastražovat na (i pod) menší háčky, takže ryby nerozeznají zradu.

peletky-s-cervyJak peletky ještě více zatraktivnit? Nejlepší cestou je k peletkám připíchnout živou nástrahu. Naprosto nejlepší jsou červi a žížaly. To je tím pravým ořechovým! A ještě něco. Peletky mají lepkavý povrch, proto je dobré je obalit v rybí moučce. Po vhození do vody se rybí moučka začne z peletek uvolňovat. A tím tak vytvoříte velice atraktivní „mráček“ chutných surovin. Tato taktika se nám zatím vždy vyplatila! Kapři tohle opravdu milují!

mikropelety_moucka

peletky-na-hackuMěkčené peletky SOFT PELLETS jsou geniální nástrahou na kapry. Jedná se o silně koncentrovanou nástrahu s „masovým“ složením. Měkčené peletky SOFT PELLETS jsou k dostání hned v několika příchutích. Nejoblíbenějšími příchutěmi mezi rybáři jsou JÁTRA/ČESNEK a JAHODA/MED. Přesně na tyto příchutě to podle odezvy rybářů nejvíce bere. Zajímavou novinkou je pak příchuť SLADKÝ ANANAS.

Výrobek je dostupný na InFish.cz

AKCE: Nepropásněte naši akci! Při zakoupení 5 a více balení měkčených peletek SOFT PELLETS dostanete 1 balení rybí moučky zcela ZDARMA! A při objednávce nad 700 korun dopravíme váš balíček zcela ZDARMA! Akce platí do 30. 4. 2016!

 

EXTRA EXTRUDY

extrudy_tvar_kulickaCena: 37 korun

Původní cena: 44 korun (sleva 15 %)

Výrobek je dostupný na InFish.cz

AKCE: Při zakoupení 5 a více balení EXTRA EXTRUD libovolných příchutí dostanete 1 balení extrud zcela ZDARMA

Při objednávce nad 700 korun doprava zcela ZDARMA

extrudy_na_rybyEXTRA EXTRUDY. Osvědčená nástraha na kapry. EXTRA EXTRUDY nabízíme ve dvou tvarech. Můžete si vybrat krásné půlměsíčky nebo kuličky. Tyto nástrahy jsou geniální svým složením. Jejich střed je silně nadipovaný koncentrovanou vůní. Takže kapři nástrahu ve vodě velice dobře cítí. Navíc atraktivní zbarvení nástrahy napomáhá k tomu, že kapři extrudu mnohem snadněji najdou. A to i na zarostlém dně!

extrudy_na_ryby_tvar_kulicka

extrudy_na_hackuA ještě něco. Nesmíme zapomenout ani na vrchní vrstvu extrud. Ta je vyrobena tak, že po vhození nástrahy do vody, se začne pozvolna rozpadat. Takže po chvilce ve vodě se z extrud začnou uvolňovat i drobné částečky. A zase! Ty mnohem lépe lákají kapry k záběru. EXTRA EXTRUDY vypadají velice nenápadně. Jde ale o perfektní nástrahu, která na kapry neuvěřitelným způsobem funguje!

Co se týče chutí. Nejvíce doporučujeme EXTRA EXTRUDY s příchutí scopexu, jahody, medu a česneku. Zvláště česnekové extrudy jsou opravdovou bombou! Koncentrovaná vůně nenechá žádného kapra v klidu. Rozhodně ale neopomíjejte ani masové extrudy. I ty při lovu kaprů velice dobře fungují!

Výrobek je dostupný na InFish.cz

AKCE: Nepropásněte naši akci! Při zakoupení 5 a více balení EXTRA EXTRUD libovolných příchutí dostanete 1 balení extrud zcela ZDARMA! A při objednávce nad 700 korun dopravíme váš balíček zcela ZDARMA! Akce platí do 30. 4. 2016!

Přejeme vám příjemný nákup!

Váš InFish.cz

Aktuálně: Rybáři nasazují do revírů nové dravce. Především nádherné candáty a štiky

$
0
0

Prvotní masivní zarybňování pstruhových revírů je z velké části za námi. A podobné je to i s kapry, které rybáři rozvážejí po svazových vodách už od začátku roku. Nesmíme ale zapomenout na dravé ryby. I když se to ještě nemusí zdát, zahájení dravců se pomaličku a polehoučku blíží. Rybáři ze středních Čech už proto připravují první násady dravých ryb do svých revírů. Zejména pak candáty a štiky.

Noví candáti v okolí Kolína: Populace dravých ryb zažívají první posílení. A to díky rybářům z Kolína. Kolínští rybáři totiž v minulých dnech vysadili do podrevírů Labe neuvěřitelných 650 candátů. Délka dravých ryb se pohybovala od 10 do 50 centimetrů. Rybáři nové candáty nasadili do revírů spadajících pod Labe 24A (č. 411 161). Jmenovitě pak jde o tyto podrevíry – pískovna Hradišťko, Legerovo rameno, Ovčáčky, Velké Spálenky a Drožďany, a nakonec rybník Frčin. A nejde o poslední nasazování dravců. Kolínští rybáři hodlají v dalším nasazování nových populací dravých ryb pokračovat.

Tip: AKCE! Obrovské slevy na parádní nástrahy na kapry!

30 000 štik v několika MO: Rybáři do revírů pouští i malé štičky, čímž se snaží posílit jejich populace v některých lokalitách. V některých MO ve středních Čechách si tak rybáři už rozdělili 30 tisíc malých štik, které následně nasadili do svých revírů. Přinášíme podrobný přehled MO, které vysadily drobné štiky:

  • Zvánovice: štika – 500 ks
  • Tehov: štika – 1000 ks
  • Třemblat: štika – 1000 ks
  • Brandýs nad Labem: štika – 6500 ks
  • Obříství: štika – 7500 ks
  • Kralupy: štika – 5000 ks
  • Načeradec: štika – 750 ks
  • Zbraslavice: štika – 200 ks
  • Uhlířské Janovice: štika – 500 ks
  • Kolín: štika – 5000 ks
  • Sloveč: štika – 500 ks
  • Uhříněves: štika – 1000 ks
  • Benešov: štika – 500 ks

Morava 24 plná lososovitých ryb: I když už je několik dní po zahájení, tak přeci jenom se ještě na chvíli vrátíme na pstruhové vody. Rybáři totiž do revíru Morava 24 (č. 473 502) nasadili nové lososovité ryby. Jaké? Před několika dny podle Českého rybářského svazu putovalo do revíru Morava 24 značné množství pstruhů potočních. Pstruzi potoční byli zastoupeni v mnoha velikostech. Šlo o ročky, dvouročky, mírové ryby, ale i trofejní kusy. Další násada se pak skládala z pstruhů duhových.

Tip: AKCE! Obrovské slevy na parádní nástrahy na kapry!

Rybáři plánují zarybňování Moravy 24 i v příštích měsících, konkrétně v květnu, v červnu a v červenci. V letošním roce by se mělo v Moravě 24 objevit až 700 kilogramů nových, lososvitých ryb.

Redakce InRybar.cz

Viewing all 5895 articles
Browse latest View live